New Knoxville Rangers

//New Knoxville Rangers
New Knoxville Rangers2018-08-10T21:38:36+00:00

Official School Athletic Website

Address: 345 S. Main St. New Knoxville, Ohio 45871
Principal: Jenny Fledderjohann
Athletic Director: Kay Webb | Office Phone: 419-753-2431 | Email

Map to New Knoxville Schools
Team Schedules

New Knoxville MAC Championships

Baseball (1): 80
Boys Basketball (5): 11, 09, 08, 07, 97
Girls Basketball (3): 13, 06, 81
Boys Cross Country (1): 81
Volleyball (4): 05, 92, 91, 80

New Knoxville State Appearances

State Championship
2008 Division IV Boys Basketball

State Runner-Up
2007 Girls Basketball Division IV Runner-Up
2006 Volleyball Division IV Runner-Up
1947 Boys Basketball State Runner-Up

State Semifinalist
2002 Girls Track & Field Division III 3rd Place
2001 Girls Track & Field Division III 4th Place
1989 Volleyball Semifinalist

News & Scores

12/8 Boys Basketball Scores

Jackson Center 58 Coldwater 56
Delphos St. John’s 40 Elida 37
Jay County 53 Fort Recovery 51
Minster 68 Botkins 42
St. Marys at New Bremen (ppd to 1/29)
Anna 78 New Knoxville 39
Crestview 62 Parkway 52
St. Henry 59 Shawnee 54
Versailles 54 Covington 35

12/7 MAC Boys Basketball Scores

Versailles 51 Fort Recovery 45

Non-Conference:
Kenton 51 Coldwater 50
Wapakoneta at Marion Local (ppd to 2/4)
Celina 60 New Bremen 41
Allen East 42 New Knoxville 25
Van Wert 56 Parkway 50
St. Marys at St. Henry (ppd to 1/22)

12/6 MAC Girls Basketball Scores

New Bremen 42 Coldwater 37
St. Henry 39 Delphos St. John’s 36
Versailles 38 Fort Recovery 30
New Knoxville 59 Marion Local 33
Minster 73 Parkway 7

12/1 Boys Basketball Scores

Delphos St. John’s 52 Perry 44
Fort Recovery 67 Delphos Jefferson 24
Minster 65 Spencerville 44
Fort Loramie at New Knoxville (ppd to 1/19)
Parkway 57 Botkins 53
Russia 60 St. Henry 46
Celina 52 Versailles 46

11/29 Girls Basketball Scores

Lima Central Catholic 46 Delphos St. John’s 43
Crestview 42 Fort Recovery 36
Minster 77 Celina 9
New Bremen 51 Houston 34
New Knoxville 32 St. Marys 21
Parkway 54 Perry 50
St. Henry 41 Bath 35, OT

2018 OHSVCA Volleyball All-Ohio Teams

The Ohio High School Volleyball Coaches Association announced the 2018 Volleyball All-Ohio teams.

Division III
First Team
Lauren Gilliland, Coldwater

Second Team
Elizabeth Ording, Versailles

Division IV
First Team
Carrie Fesenmyer, Marion Local
Macy Puthoff, New Bremen
Addy Vaughn, St. Henry

Second Team
Hannah Bruns, St. Henry
Rachel Kremer, New Bremen
Cassidy Martin, Fort Recovery
Madison Rammel, Fort Recovery

Third Team
Tasia Lauth, New Knoxville

Honorable Mention
Carleigh Dietsch, St. Henry
Aubrey Thobe, Marion Local

Division IV Coach of the Year: Diana Kramer, New Bremen

Complete 2018 OHSVCA Volleyball All-Ohio Teams

2018 OHSAA Volleyball Tournament Brackets

Division III
State Final 4
Versailles

Kettering Regional
Versailles

Kalida District
Coldwater

Clayton 1 District
Versailles

Division IV
State Final 4
New Bremen

Clayton Regional
New Bremen

Van Wert District
Delphos St. John’s, Fort Recovery, Marion Local, Minster, New Bremen, New Knoxville, Parkway, St. Henry

10/20 OHSAA Cross Country Districts

Division II District at Cedarville University
Boys District
Qualifiers: Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the regional tournament at Troy.
8. Versailles 248
Individual Regional Qualifiers: 14. Brooks Blakeley, Versailles
Complete Results

Division III District at Ottawa
Boys District 1
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. Parkway 65, 4. Coldwater 132, 8. Delphos St. John’s 214
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Boys District 2
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. Minster 37, 4. St. Henry 146, 6. New Bremen 197, 8. Fort Recovery 208, 9. Marion Local 220, 13. New Knoxville 312
Individual Regional Qualifiers: 13. Drew Muhlenkamp, Fort Recovery
Complete Results

Girls District 1
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 23, 4. Fort Recovery 113, 10. New Knoxville 267
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Girls District 2
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Coldwater 49, 3. New Bremen 82, 4. Delphos St. John’s 93, 5. St. Henry 104, 6. Marion Local 132, 8. Parkway 201
Individual Regional Qualifiers: 4. Kelsey Broering, Marion Local; 8. Lauren Hemmelgarn, St. Henry; 12. Katie Kunkler, St. Henry
Complete Results

Division III District at Cedarville University
Girls District
Qualifiers: Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.
3. Versailles 130
Individual Regional Qualifiers: n/a
Complete Results

10/18 OHSAA Volleyball Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Brookville
Versailles 3 Meadowdale 0

Division IV Sectional Championship at St. Henry
Marion Local 3 Parkway 0
St. Henry 3 Crestview 0

Division IV Sectional Championship at New Bremen
Fort Recovery 3 New Knoxville 1
New Bremen 3 Minster 0

7 MAC schools are ranked in the final weekly 2018 OHSVCA Volleyball State Poll.

Coldwater is ranked 12th and Versailles is ranked 18th in Division III.  St. Henry is the top ranked team, Fort Recovery is ranked 2nd, New Bremen is ranked 3rd, Marion Local is ranked 5th and New Knoxville is ranked 14th in the final weekly 2018 Ohio High School Volleyball Coaches Association State Poll.

Complete Final 2018 OHSVCA Volleyball State Poll

2018 MAC Volleyball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Lauren Gilliland, Coldwater
MAC Coach of the Year: Tricia Rosenbeck, St. Henry

First Team
Lauren Gilliland – Junior – Coldwater
Cassidy Martin – Senior – Fort Recovery
Madison Rammel – Senior – Fort Recovery
Carrie Fesenmyer – Senior – Marion Local
Natalie Rethman – Senior – Marion Local
Macy Puthoff – Junior – New Bremen
Tasia Lauth – Senior – New Knoxville
Hannah Bruns – Junior – St. Henry
Carleigh Deitsch – Senior – St. Henry
Addy Vaughn – Junior – St. Henry
Elizabeth Ording – Senior – Versailles
Lindsey Winner – Junior – Versailles

Second Team
Katie Alig – Junior – Coldwater
Taylor Siefring – Senior – Coldwater
Hannah Knapke – Senior – Fort Recovery
Aubrey Thobe – Senior – Marion Local
Danielle Barhorst – Senior – Minster
Rachel Kremer – Senior – New Bremen
Claire Pape – Sophomore – New Bremen
Joise Reinhart – Sophomore – New Bremen
Tayler Doty – Senior – New Knoxville
Carly Fledderjohann – Junior – New Knoxville
Ashlyn Gerlach – Senior – St. Henry
Danielle Lange – Senior – St. Henry
Ashley Siefring – Senior – St. Henry

Honorable Mention
Coldwater: Annelise Harlamert; Delphos St. John’s: Kylee Moenter; Fort Recovery: Brooke Gaerke; Marion Local: Brooke Homan, Rachel Partington; Minster: Emily Stubbs; New Bremen: Blake Snider; New Knoxville: Erin Scott; Parkway: Grace Swander; St. Henry: Olivia Winner; Versailles: Kelsey Custenborder, Caitlin McEldowney