Marion Local Flyers

//Marion Local Flyers
Marion Local Flyers2018-12-01T00:41:24+00:00

Official Athletic Website

Address: 1901 SR 716 Maria Stein, OH 45860
Principal: Tim Goodwin
Athletic Director: Dan Koenig | Office Phone: 419-925-4597 | Email

Map to Marion Local Schools
Team Schedules

Marion Local MAC Championships

Baseball (2): 83, 76
Boys Basketball (10): 18, 14, 03, 01, 00, 86, 85, 81, 77, 75
Girls Basketball (10): 15, 12, 10, 05, 01, 92, 88, 87, 84, 83
Boys Cross Country (5): 92, 89, 83, 80, 79
Football (13): 18, 17, 16, 14, 13, 11, 07, 01, 85, 81, 79, 78, 74
Softball (2): 03, 02
Boys Track (6): 95, 93, 89, 81, 79, 76
Girls Track (1): 90
Volleyball (10): 16, 13, 12, 10, 09, 07, 83, 81, 79, 78

Marion Local State Appearances

State Championships
2018 Boys Basketball Division IV State Championship
2017 Football Division VI State Championship
2016 Football Division VI State Championship
2014 Football Division VII State Championship
2013 Football Division VII State Championship
2013 Volleyball Division IV State Championship
2012 Football Division VI State Championship
2012 Volleyball Division IV State Championship
2011 Football Division VI State Championship
2009 Volleyball Division IV State Championship
2008 Volleyball Division IV State Championship
2007 Football Division V State Championship
2007 Volleyball Division IV State Championship
2006 Football Division VI State Championship
2003 Boys Basketball Division IV State Championship
2003 Girls Basketball Division IV State Championship
2001 Football Division VI State Championship
2000 Football Division VI State Championship
1975 Boys Basketball State Championship

State Runner-Up
2018 Football Division VI State Runner-Up
2015 Football Division VI State Runner-Up
2004 Boys Basketball Division IV State Runner-Up
2003 Football Division VI State Runner-Up
2002 Volleyball Division IV State Runner-Up
2000 Girls Basketball Division IV State Runner-Up
1989 Girls Track & Field State Runner-Up

State Semifinalist
2008 Football Division V State Semifinalist
2004 Softball Division IV State Semifinalist
2000 Volleyball Division IV State Semifinalist
1999 Football Division VI State Semifinalist
1984 Boys Basketball State Semifinalist
1981 Football Division V State Semifinalist

News & Scores

2018-19 MAC Girls Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: IVY WOLF – MINSTER
MAC Coach of the Year: MIKE WISS – MINSTER

First Team
LAUREN GILLILAND – COLDWATER – 11
VAL MUHLENKAMP – FORT RECOVERY – 11
COURTNEY PRENGER – MINSTER – 12
IVY WOLF – MINSTER – 10
KELLY NAYLOR – NEW BREMEN – 12
MEGAN JUROSIC – NEW KNOXVILLE – 11
ERIN SCOTT – NEW KNOXVILLE – 12
DANIELLE LANGE – ST. HENRY – 12
PAIGE GAYNIER – ST. JOHN’S – 10
BETTY VORST – ST. JOHN’S – 12
CAITLIN McELDOWNEY – VERSAILLES – 11
LINDSEY WINNER – VERSAILLES – 11

Second Team
KATE LEICHTY – COLDWATER – 11
OLIVIA PATCH – FORT RECOVERY – 11
ALANA POHLMAN – MARION LOCAL – 10
HEIDI RETHMAN – MARION LOCAL – 10
NATALIE RETHMAN – MARION LOCAL – 12
JANAE HOYING – MINSTER – 10
DEMARIS WOLF – MINSTER – 12
MADISON CORDONNIER – NEW BREMEN – 10
CLAIRE EICHLER – PARKWAY – 11
ALLISON SIEFRING – ST. HENRY – 12
NORA VAUGHN – ST. HENRY – 11
ELIZABETH ORDING – VERSAILLES – 12

Honorable Mention
ALLI MAY, COLDWATER; ALLI VAUGHN, FORT RECOVERY; KELSEY KOENIG, MARION LOCAL; JESSICA FALK, MINSTER; HANNA TENKMAN, NEW BREMEN; MORGAN LEFFEL, NEW KNOXVILLE; LEAH HARSHMAN, PARKWAY; CORA STAMMEN, ST. HENRY; TAYLOR ZUBER, ST. JOHN’S; KELSEY CUSTENBORDER, VERSAILLES

2/15 MAC Boys Basketball Scores

Coldwater 52 Marion Local 42
Delphos St. John’s 42 Versailles 33
Fort Recovery 58 New Bremen 55
St. Henry 54 Minster 52
Parkway 66 New Knoxville 22

2019 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Lima District
Elida Sectional: Coldwater

Dayton 1 District
Northmont Sectional: Versailles

Division IV
Wapakoneta District
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, New Knoxville, St. Henry
Bath Sectional: Marion Local, New Bremen

Elida District
Van Wert Sectional: Delphos St. John’s
Paulding Sectional: Parkway

2/9 OHSAA Swimming & Diving Sectionals

NW District Ayersville Sectional
Boys

4. Minster 203, 7. Coldwater 148, 8. New Bremen 123.5, 10. Fort Recovery 102, 12. Marion Local 49

Girls
1. New Bremen 342, 4. Fort Recovery 213, 5. Coldwater 202, 6. Minster 159, 7. Marion Local 123, 10. St. Henry 89
Complete Results

NW District Napoleon Sectional
Coldwater, New Bremen
Boys Diving Results | Girls Diving Results

2/8 MAC Boys Basketball Scores

Versailles 53 Coldwater 49
Delphos St. John’s 63 Parkway 54
St. Henry 62 Fort Recovery 39
Marion Local 56 New Bremen 25
Minster 63 New Knoxville 30

2/7 MAC Girls Basketball Scores

Versailles 59 Coldwater 34
Delphos St. John’s 53 Parkway 27
St. Henry 38 Fort Recovery 33
New Bremen 57 Marion Local 45
Minster 51 New Knoxville 34

2019 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Elida District
Bluffton Sectional: Coldwater

Springfield 3 District
Versailles

Division IV
Van Wert District
Defiance Sectional: Delphos St. John’s

Wapakoneta District
St. Marys Memorial Sectional: Marion Local, New Bremen, New Knoxville, St. Henry
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, Parkway