Fort Recovery Indians

Home/Member Schools/Fort Recovery Indians
Fort Recovery Indians2019-05-11T23:50:23-04:00

Official Athletic Website

Address: 400 East Butler Street Fort Recovery, OH 45846
Principal: Bill Overla
Athletic Director: Kurt Rammel | Office Phone: 419-375-4111 | Email

Map to Fort Recovery Schools
Team Schedules

Fort Recovery MAC Championships

Baseball (1): 18
Boys Basketball (4): 12, 10, 99, 93
Girls Basketball (5): 91, 90, 89, 86, 82
Boys Cross Country (3): 97, 96, 95
Boys Golf (1): 00
Softball (2): 05, 04
Boys Track (1): 19
Volleyball (1): 89

Fort Recovery State Appearances

State Championships
2015 Football Division VII State Championship
1996 Boys Cross Country State Champion
1991 Girls Basketball State Champion
1990 Girls Basketball State Champion
1990 Volleyball State Champion
1971 Boys Basketball State Champion

State Runner-Up
1999 Boys Basketball Runner-Up

State Semifinalist
2016 Baseball Division IV State Semifinalist
2015 Baseball Division IV State Semifinalist
2011 Girls Basketball Division III State Semifinalist
1969 Boys Basketball State Semifinalist
1953 Baseball State Semifinalist

News & Scores

2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Miller City
Coldwater 61 Liberty-Benton 55

Division IV Sectional Championships at St. Marys
Marion Local 32 Fort Recovery 30
New Bremen 54 St. Henry 45, OT

Division IV Sectional Championships at Coldwater
Parkway 63 Upper Scioto Valley 39
Minster 49 Perry 42

Division IV Sectional Championship at Bluffton University
Crestview 40 Delphos St. John’s 37

2019-2020 MAC Boys Basketball All-Conference Teams

2019-2020 MAC Player of the Year: Michael Stammen – Versailles
2019-2020 MAC Coach of the Year: Travis Swank – Versailles

First Team
Brian Bihn – Fort Recovery – 11
Clay Schmitz – Fort Recovery – 11
Alex Eyink – Marion Local – 11
Justin Nixon – Minster – 11
Nolan Bornhorst – New Bremen – 12
Carson Bierlein – New Knoxville – 10
Dylan Hughes – Parkway – 11
Caleb Kinney – Parkway – 12
Riley Link – St. Henry – 12
Brady Parrish – Delphos St. John’s – 12
Michael Stammen – Versailles – 12
Connor VanSkyock – Versailles – 12

Second Team
Noah Miller – Coldwater – 12
Ethan Post – Coldwater – 11
Derek Jutte – Fort Recovery – 11
Grant Knapke – Fort Recovery – 12
Trent Roetgerman – Minster – 12
Jacob Salazar – Minster – 12
Reece Busse – New Bremen – 10
Isaac Fairchild – Delphos St. John’s – 11
Brady Grothaus – Delphos St. John’s – 12
Aiden Rode – Delphos St. John’s – 12
Ryan Martin – Versailles – 12
Kody Naftzger – Versailles – 12

Honorable Mention
Coldwater: Jake Hemmelgarn
Fort Recovery: Regan Martin
Marion Local: Bryce Moeller
Minster: Eric Schmidt
New Bremen: Patrick Wells
New Knoxville: Patrick Covert
Parkway: Nick Hawk, Caden Slusher
St. Henry: Ben Evers
St. John’s: Matthew Kahny
Versailles: Austin Toner

2/22 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Lincolnview
Paulding 56 Coldwater 34

Division IV Sectional Championships at St Marys
Minster 57 Parkway 23
Marion Local 51 Lima Central Catholic 48

Division IV Sectional Championship at Bath
Fort Recovery 36 St. Henry 34
New Knoxville 44 New Bremen 36

2/22 OHSAA Boys Bowling Districts

Division II Boys Bowling District at Westgate Lanes
Three (3) teams and three (3) individuals not advancing on a team will participate at State.
3. Coldwater 3998, 4. Fort Recovery 3962, 5. New Bremen 3946, 7. St. Henry 3720
Individual State Qualifiers: 2. Spencer Alig, New Bremen
Team Results | Individual Results

Division II Boys Bowling District at Beaver-Vu
Four (4) teams and four (4) individuals not advancing on a team will participate at State.
9. Versailles 3897
Individual State Qualifiers: none

2/21 MAC Boys Basketball Scores

New Bremen 47 Coldwater 45
Delphos St. John’s 49 St. Henry 37
Parkway 40 Minster 39
Marion Local 41 New Knoxville 29

Non-Conference:
Fort Recovery 49 South Adams 46

2019-2020 MAC Girls Basketball All-Conference Teams

2019-2020 MAC Player of the Year: Ivy Wolf, Minster
2019-2020 MAC Co-Coaches of the Year: Holly Gann, Fort Recovery & Beth Streib, Marion Local

FIRST TEAM
Lauren Gilliland – Coldwater – 12
Val Muhlenkamp – Fort Recovery – 12
Heidi Rethman – Marion Local – 11
Janae Hoying – Minster – 11
Ivy Wolf – Minster – 11
Madison Cordonnier – New Bremen – 11
Ellie Gabel – New Knoxville – 10
Meg Jurosic – New Knoxville – 12
Alyssa Buschur – St. Henry – 12
Addy Vaughn – St. Henry – 12
Paige Gaynier – Delphos St. John’s – 11
Lindsey Winner – Versailles – 12

SECOND TEAM
Annelise Harlamert – Coldwater – 10
Kate Leichty – Coldwater – 12
Alli Vaughn – Fort Recovery – 11
Kierra Wendel – Fort Recovery – 11
Sammy Hoelscher – Marion Local – 10
Alana Pohlman – Marion Local – 11
Kaylee Freund – New Bremen – 10
Morgan Leffel – New Knoxville – 11
Gabrielle Stober – Parkway – 9
Danielle Kunk – Versailles – 12
Caitlin McEldowney – Versailles – 12
Brooke Stonebraker – Versailles – 12

HONORABLE MENTION
Coldwater: Riley Rismiller; Fort Recovery: Brooke Kahlig; Marion Local: Brooke Homan; Minster: Averi Wolf; New Bremen: Kira Bertke; New Knoxville: Jacklyn Leffel; Parkway: Claire Eichler; St. Henry: Marlee Vaughn; Delphos St. John’s: Melanie Koenig; Versailles: Hannah Barga

2/15 OHSAA Bowling Sectionals

Girls Division II Sectional Tournament at Community Lanes
Four (4) teams and four (4) individuals advance to Districts
1. Coldwater 3677, 3. Minster 3148, 5. New Bremen 3079, 8. Marion Local 2788, 9. Fort Recovery 2701, 11. Parkway 1433
Individual District Qualifiers: 6. Ashton Ritter, New Bremen
Team Results | Individual Results

2020 OHSAA Swimming & Diving Districts

Division II District at BGSU
Coldwater, Fort Recovery, Marion Local, Minster, New Bremen

State Tournament Qualifiers:
Division II Boys
Division II Girls
Division I/II Diving

Division II Boys State Qualifiers
200 Yard Medley Relay: 18. Minster
50 Yard Freestyle: 21. Ben Stammen, Minster
100 Yard Backstroke: 19. Nicholas Clune, Minster; 24. Ryan Subler, Versailles

Division II Girls State Qualifiers
1 mtr Diving: 10. Vivian Niekamp, New Bremen
200 Yard Medley Relay: 17. New Bremen
50 Yard Freestyle: 16. Macy May, Coldwater; 17. Tiana Mescher, Versailles
100 Yard Butterfly: 15. Macy May, Coldwater
100 Yard Freestyle: 19. Tiana Mescher, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: 16. Coldwater, 22. New Bremen
400 Yard Freestyle Relay: 23. Coldwater

2/14 MAC Boys Basketball Scores

Marion Local 47 Coldwater 30
Versailles 48 Delphos St. John’s 38
New Bremen 43 Fort Recovery 39
Minster 55 St. Henry 49
Parkway 50 New Knoxville 38

Versailles Boys Basketball – 2020 MAC Champions