Loading...

MAC Boys Cross Country

//MAC Boys Cross Country
MAC Boys Cross Country2018-08-05T15:02:07+00:00

Historical MAC Boys Cross Country Standings (1973-present)

2018 MAC Boys Cross Country Standings

TeamMAC CC Championships
1. Minster32
2. Parkway62
3. Versailles86
4. St. Henry125
5. Coldwater137
6. Fort Recovery168
7. New Bremen170
8. Marion Local198
9. Delphos St. John's206
10. New Knoxville286

MAC Cross Country Championship Meets: 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005
MAC Middle School Meets: 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005

OATCC Cross Country State Poll: 2015

OHSAA Tournament Results: 2017 | 2016 | 20152014 | 2013

OHSAA All-Time Cross Country State Tournament Results

OHSAA State Cross Country Tournament Record Book
OHSAA State Cross Country Course Records

All-Time MAC Boys Cross Country Championships through 2017

SchoolMAC Championships
Coldwater14
Minster10
Del. St. John's6
Marion Local5
Fort Recovery3
Versailles2
St. Henry2
New Bremen1
New Knoxville1
Parkway0

MAC Boys Cross Country News & Scores

2018 OHSAA State Cross Country Championships

Division III OHSAA Cross Country State Championships at Hebron
Boys
Individual Results: 53. Kyle Roth, Parkway; 99. Matt Gaerke, Parkway; 107. Luke Barga, Minster

Girls
1. Minster 35 (State Champion), 15. Versailles 370, 19. Coldwater 467
Individual Results: 2. Emma Watcke, Minster; 10. Ella Boate, Minster; 11. Gwendolyn Meiring, Minster; 15. Kaitlynn Albers, 17. Mackenzie Bohman, Minster; 37. Chloe Will, Fort Recovery; 38. Madeline Magoto, Minster; 45. Mason Pohl, Minster; 84. Madelyn Holzapfel, Versailles; 100. Beth Honigford, Coldwater; 105. Maria Mangen, Versailles; 112. Liz Watren, Versailles; 119. Sara Honigford, Coldwater; 123. Kara Spitzer, Versailles; 138. Brittany Walterbusch, Coldwater; 140. Lauren Menke, Versailles; 147. Colby Homan, Coldwater; 158. Delaney Barga, Versailles; 160. Emma Peters, Versailles; 164. Leanne Klenke, Coldwater; 168. Paige Ayers, Coldwater; 175. Maddie Steinke, Coldwater

Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2018 Division III State Champions

10/27 OHSAA Cross Country Regionals

Division II Regional at Troy
Boys (Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state)
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Division III Regional at Troy
Girls (Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state)
4. Versailles 135
Individual State Qualifiers: n/a
Complete Results

Division III Regional at Tiffin
Boys (Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state)
8. Parkway 249, 10. Minster 292, 20. St. Henry 472, 22. Coldwater 500
Individual State Qualifiers: 8. Matt Gaerke, Parkway; 14. Kyle Roth, Parkway; 21. Luke Barga, Minster
Complete Results

Girls (Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the state)
1. Minster 35, 4. Coldwater 214, 9. Fort Recovery 298, 12. Delphos St. John’s 348, 13. New Bremen 352
Individual State Qualifiers: 25. Chloe Will, Fort Recovery
Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2018 Division III Regional Champions

 

10/20 OHSAA Cross Country Districts

Division II District at Cedarville University
Boys District
Qualifiers: Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the regional tournament at Troy.
8. Versailles 248
Individual Regional Qualifiers: 14. Brooks Blakeley, Versailles
Complete Results

Division III District at Ottawa
Boys District 1
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. Parkway 65, 4. Coldwater 132, 8. Delphos St. John’s 214
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Boys District 2
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. Minster 37, 4. St. Henry 146, 6. New Bremen 197, 8. Fort Recovery 208, 9. Marion Local 220, 13. New Knoxville 312
Individual Regional Qualifiers: 13. Drew Muhlenkamp, Fort Recovery
Complete Results

Girls District 1
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 23, 4. Fort Recovery 113, 10. New Knoxville 267
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Girls District 2
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Coldwater 49, 3. New Bremen 82, 4. Delphos St. John’s 93, 5. St. Henry 104, 6. Marion Local 132, 8. Parkway 201
Individual Regional Qualifiers: 4. Kelsey Broering, Marion Local; 8. Lauren Hemmelgarn, St. Henry; 12. Katie Kunkler, St. Henry
Complete Results

Division III District at Cedarville University
Girls District
Qualifiers: Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.
3. Versailles 130
Individual Regional Qualifiers: n/a
Complete Results

2018 MAC Cross Country Championships

Boys
1. Minster 32, 2. Parkway 62, 3. Versailles 86, 4. St. Henry 125, 5. Coldwater 137, 6. Fort Recovery 168, 7. New Bremen 170, 8. Marion Local 198, 9. Delphos St. John’s 206, 10. New Knoxville 286
Complete Results

MAC Individual Champion: Alex Albers, Minster

Girls
1. Minster 19, 2. Coldwater 80, 3. Versailles 93, 4. Fort Recovery 111, 5. Delphos St. John’s 147, 6. St. Henry 148, 7. New Bremen 172, 8. Marion Local 201, 9. Parkway 254, 10. New Knoxville 326
Complete Results

MAC Individual Champion: Emma Watcke, Minster

Junior High Results: Boys | Girls

10/6 Cross Country Results

Coldwater Lion’s Invitational
Boys (18 teams)
1. Minster 64, 5. Parkway 131, 6. Versailles 144, 8. Coldwater 237, 9. St. Henry 249, 10. New Bremen 299, 11. Fort Recovery 325, 13. Marion Local 347, 15. Delphos St. John’s 414, 18. New Knoxville 494
Complete Results

Girls (15 teams)
1. Versailles 94, 3. Coldwater 130, 6. Fort Recovery 184, 7. Delphos St. John’s 193, 8. Minster 201, 9. St. Henry 204, 12. New Bremen 259, 13. Marion Local 263, 14. Parkway 348, New Knoxville NTS
Complete Results

10/2 Cross Country Results

Allen County Meet
Boys (7 teams)
1. Shawnee 17, 2. Elida 73, 3. Bath 99, 4. Bluffton 116, 5. Delphos St. John’s 126, 6. Lima Senior 141, 7. Allen East 154, Spencerville NTS, Perry NTS
Complete Results

Girls (3 teams)
1. Delphos St. John’s 30, 2. Shawnee 34, 3. Bath 67, Lima Senior NTS, Spencerville NTS, Bluffton NTS, Lima Central Catholic NTS
Complete Results

October 2nd, 2018|Categories: Cross Country Boys, Cross Country Girls, Delphos St. John's Blue Jays, Scores|Tags: |

Minster, Coldwater & Versailles are ranked in the 5th Weekly OATCCC State Coaches Cross Country Poll.

Minster is ranked 13th in Division III in the 5th weekly OATCCC State Coaches Boys Cross Country Poll.

Complete DIII OATCCC State Coaches Boys Cross Country Poll

Minster is the top ranked team, Versailles is ranked 13th and Coldwater is ranked 16th in Division III in the 5th weekly OATCCC State Coaches Girls Cross Country Poll.

Complete DIII OATCCC State Coaches Girls Cross Country Poll

9/29 Cross Country Results

Best in the West Invitational
Boys (18 teams)
5. Parkway 112, 6. Versailles 167, 12. Fort Recovery 313, 13. Marion Local 340, 18. New Knoxville 486
Complete Results

Girls (14 teams)
2. Versailles 72, 5. Fort Recovery 122, 8. Marion Local 188, 10. Parkway 259, 13. New Knoxville 379
Complete Results

9/15 Cross Country Results

Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational
Boys Blue (17 teams)
11. Coldwater 266, 12. St. Henry 316
Complete Results

Boys Gold (14 teams)
10. Marion Local 256, 12. Delphos St. John’s 274, 14. New Knoxville 317
Complete Results

Girls Blue (14 teams)
1. Coldwater 72, 5. St. Henry 141
Complete Results

Girls Gold (7 teams)
1. Delphos St. John’s 57, 5. Marion Local 104, 7. New Knoxville 184
Complete Results

9/8 Cross Country Results

Tiffin Carnival
Boys
Division II (44 teams)
31. Versailles 760
Complete Results

Division III-A (35 teams)
8. Minster 283, 28. Coldwater 680
Complete Results

Division III-B (32 teams)
14. New Bremen 404
Complete Results

Division II-Open (29 teams)
9. Versailles 300
Complete Results

Division III-Open (13 teams)
1. Minster 49
Complete Results

Girls
Division III (54 teams)
1. Minster 53, 9. Versailles 430, 13. Coldwater 491, 16. Fort Recovery 537, 17. New Bremen 558
Complete Results

Division II-B (31 teams)
2. Minster 101
Complete Results

Spencerville Bearcat Invitational
Boys
Black Division (12 teams)
2. Parkway 81, 7. St. Henry 181
Complete Results

Red Division (16 teams)
9. Delphos St. John’s 243, 16. New Knoxville 346
Complete Results

Girls
Black Division (11 teams)
2. St. Henry 77, 8. Parkway 182
Complete Results

Red Division (11 teams)
2. Delphos St. John’s 85, 9. New Knoxville 272
Complete Results

8/25 Cross Country Results

Blue Jay Invitational Girls (9 teams)
3. New Bremen 80, 4. Delphos St. John’s 95
Complete Results

Bob Schul Invitational 
Boys Small School (37 teams)
4. Minster 175, 14. Versailles 353

Girls Small School (20 teams)
1. Minster 34, 3. Versailles 134,

8/18 Cross Country Results

OHSAA Early Season Invitational at National Trail Raceway
Boys Section J – Division II & Division III (20 teams)
16. Coldwater 375

Boys Section L – Open (15 teams)
9. Fort Recovery 243

Girls Section E – Division I & Division II (14 teams)
10. Coldwater 305

Girls Section I – Division II & Division III (17 teams)
5. Coldwater 175

Girls Section K – Open (12 teams)
3. Fort Recovery 97

Complete Results

August 18th, 2018|Categories: Coldwater Cavaliers, Cross Country Boys, Cross Country Girls, Fort Recovery Indians, Scores|Tags: |

11/4 OHSAA Cross Country State Championships

Division II State Cross Country Championships at National Trail Raceway
Boys
Versailles NTS
Individual Results: 5. Joe Spitzer, Versailles
Complete Results

Division III State Cross Country Championships at National Trail Raceway
Boys
16. St. Henry 342, 18. Minster 422
Complete Results

Girls
1. Minster 34 (State Champions); 11. Versailles 322, 13. St. Henry 325
Individual Results: 1. Emma Watcke, Minster (Individual State Champion);  4. Gwendolyn Meiring, Minster; 9. Kaitlynn Albers, Minster; 13. Mackenzie Bohman, Minster; 22. Ella Boate, Minster; 30. Kelsey Broering, Marion Local; 47. Cassie Francis, Minster; 50. Madeline Magoto, Minster; 64. Kenia McEldowney, Versailles; 65. Ashley Bruns, St. Henry; 68. Katie Kunkler, St. Henry; 93. Megan Rismiller, Versailles; 103. Maria Mangen, Versailles; 117. Chloe Will, Fort Recovery; 119. Vannessa Goewert, St. Henry; 125. Dana Rose, Versailles; 129. Olivia Hemmelgarn, St. Henry; 132. Alexis Heath, St. Henry; 133. Kennedy McEldowney, Versailles; 135. Erin Clune, St. Henry; 149. Liz Watren, Versailles; 150. Hannah Bey, Versailles; 155. Brooke Speck, St. Henry
Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2017 Division III State Champions

Minster Girls Cross Country – 2017 Division III State Champions