3/28 Baseball Scores

Shawnee 5 Coldwater 2
Delphos Jefferson 11 Delphos St. John’s 0 (susp. in 2nd inning)
Fort Recovery 8 Greenville 4
Marion Local 6 Wapakoneta 1
Minster 10 Spencerville 1
New Bremen 8 Riverside 1
Waynesfield-Goshen 7 New Knoxville 4
Parkway 8 Celina 4
St. Henry 7 St. Marys 2
Brookville 7 Versailles 4

3/26 Track & Field Results

Dual-Meet at St Henry
Boys: St. Henry 79, Wapakoneta 56
Girls: Wapakoneta 79, St. Henry 53

Tri-Meet at Versailles
Boys: Benjamin Logan 78.5, Versailles 55.5, Brookville 49
Girls: Versailles 86, Benjamin Logan 56, Brookville 38

Quad-Meet at Anna
Boys: Fort Loramie 86, Anna 85.5, Houston 45, Coldwater 39.5
Girls: Coldwater 92, Fort Loramie 68.5, Anna 62.5, Houston 33

Tri-Meet at Shawnee
Boys: Shawnee 127, Delphos St. John’s 25, Waynesfield-Goshen 19
Girls: Shawnee 101, Delphos St. John’s 49, Waynesfield-Goshen 25

Tri-Meet at St Marys
Boys: Minster 101, St. Marys 79, Bath 29
Girls: St. Marys 95, Minster 61, Bath 50

3/23 Baseball Scores

Benjamin Logan 12 Coldwater 2, 5 inn.
Delphos St. John’s at Lima Central Catholic (ppd)
Marion Local 1 Spencerville 0
Marion Local 13 Spencerville 1, 5 inn.
Minster 23 Ansonia 0, 5 inn.
New Bremen 10 Franklin-Monroe 0, 6 inn.
New Knoxville at Anna (ppd)

2019 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Bowling Green Regional
Coldwater

Kettering Regional
Versailles

Lima District
Elida Sectional: Coldwater

Dayton 1 District
Northmont Sectional: Versailles

Division IV
State Final 4
St. Henry

Kettering Regional
St. Henry

Wapakoneta District
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, New Knoxville, St. Henry
Bath Sectional: Marion Local, New Bremen

Elida District
Van Wert Sectional: Delphos St. John’s
Paulding Sectional: Parkway

2019 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Springfield Regional
Versailles

Elida District
Bluffton Sectional: Coldwater

Springfield 3 District
Versailles

Division IV
State Final 4
Minster

Vandalia Regional
Minster

Van Wert District
Defiance Sectional: Delphos St. John’s

Wapakoneta District
St. Marys Memorial Sectional: Marion Local, New Bremen, New Knoxville, St. Henry
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, Parkway

3/1 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Elida
Coldwater 58 Van Buren 44

Division IV Sectional Championships at Coldwater
St. Henry 64 Ada 47
Minster 67 Fort Recovery 60

Division IV Sectional Championship at Bath
Marion Local 71 Ridgemont 30

Division IV Sectional Championship at Van Wert
Delphos St. John’s 30 Lima Central Catholic 29

Division IV Sectional Championship at Paulding
Kalida 41 Parkway 32

2/28 OHSAA Girls Basketball Districts

Division III District Semifinal at Elida
Liberty-Benton 48 Coldwater 10

Division IV District Semifinals at Wapakoneta
New Knoxville 46 Marion Local 42
Minster 43 Fort Recovery 26

Division IV District Semifinal at Van Wert
Ottoville 60 Delphos St. John’s 41

2018-19 MAC Boys Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Nathan Bruns – Marion Local
MAC Coach of the Year: Eric Rosenbeck – St. Henry

First Team
Marcus Bruns – Coldwater – 12
Cole Frilling – Coldwater – 12
Payton Jutte – Fort Recovery – 12
Nathan Bruns – Marion Local – 12
Mike Ketner – Minster – 12
Jarod Schulze – Minster – 12
Jay Knapke – St. Henry – 12
Caden Niekamp – St. Henry – 12
Zach Niekamp – St. Henry – 12
Jared Wurst – Delphos St. John’s – 12
Evan Hiestand – Versailles – 12
Michael Stammen – Versailles – 11

Second Team
Ben Wenning – Coldwater – 12
Nick Tangeman – Marion Local – 12
Cody Frericks – Minster – 12
Jack Heitbrink – Minster – 12
Bryce Blickle – New Bremen – 12
Nolan Bornhorst – New Bremen – 11
Dylan Hughes – Parkway – 10
Caleb Kinney – Parkway – 11
Preston Stober – Parkway – 12
Lucas Metcalfe – Delphos St. John’s – 12
Ethan Thieman – St. Henry – 12
Ryan Martin – Versailles – 11

Honorable Mention
Jacob Wenning, Coldwater; Clay Schmitz, Fort Recovery; Matt Rethman, Marion Local; Jacob Salazar, Minster; Mitchell Hays, New Bremen; Sam Anspach, New Knoxville; Mason Baxter, Parkway; Ben Evers, St. Henry; Tyler Ruda, Delphos St. John’s

2/23 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Bluffton
Coldwater 42 Patrick Henry 38

Division IV Sectional Championship at Defiance
Delphos St. John’s 46 Lincolnview 28

Division IV Sectional Championships at Coldwater
Fort Recovery 38 Lima Central Catholic 34
Minster 58 Waynesfield-Goshen 20

Division IV Sectional Championships at St. Marys
New Knoxville 47 New Bremen 43
Marion Local 48 St. Henry 46