2018-19 Boys Basketball

Home/Tag: 2018-19 Boys Basketball

2019 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Bowling Green Regional
Coldwater

Kettering Regional
Versailles

Lima District
Elida Sectional: Coldwater

Dayton 1 District
Northmont Sectional: Versailles

Division IV
State Final 4
St. Henry

Kettering Regional
St. Henry

Wapakoneta District
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, New Knoxville, St. Henry
Bath Sectional: Marion Local, New Bremen

Elida District
Van Wert Sectional: Delphos St. John’s
Paulding Sectional: Parkway

3/1 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Elida
Coldwater 58 Van Buren 44

Division IV Sectional Championships at Coldwater
St. Henry 64 Ada 47
Minster 67 Fort Recovery 60

Division IV Sectional Championship at Bath
Marion Local 71 Ridgemont 30

Division IV Sectional Championship at Van Wert
Delphos St. John’s 30 Lima Central Catholic 29

Division IV Sectional Championship at Paulding
Kalida 41 Parkway 32

2018-19 MAC Boys Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Nathan Bruns – Marion Local
MAC Coach of the Year: Eric Rosenbeck – St. Henry

First Team
Marcus Bruns – Coldwater – 12
Cole Frilling – Coldwater – 12
Payton Jutte – Fort Recovery – 12
Nathan Bruns – Marion Local – 12
Mike Ketner – Minster – 12
Jarod Schulze – Minster – 12
Jay Knapke – St. Henry – 12
Caden Niekamp – St. Henry – 12
Zach Niekamp – St. Henry – 12
Jared Wurst – Delphos St. John’s – 12
Evan Hiestand – Versailles – 12
Michael Stammen – Versailles – 11

Second Team
Ben Wenning – Coldwater – 12
Nick Tangeman – Marion Local – 12
Cody Frericks – Minster – 12
Jack Heitbrink – Minster – 12
Bryce Blickle – New Bremen – 12
Nolan Bornhorst – New Bremen – 11
Dylan Hughes – Parkway – 10
Caleb Kinney – Parkway – 11
Preston Stober – Parkway – 12
Lucas Metcalfe – Delphos St. John’s – 12
Ethan Thieman – St. Henry – 12
Ryan Martin – Versailles – 11

Honorable Mention
Jacob Wenning, Coldwater; Clay Schmitz, Fort Recovery; Matt Rethman, Marion Local; Jacob Salazar, Minster; Mitchell Hays, New Bremen; Sam Anspach, New Knoxville; Mason Baxter, Parkway; Ben Evers, St. Henry; Tyler Ruda, Delphos St. John’s

2/26 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Elida
Coldwater 67 Paulding 52

Division III Sectional Semifinal at Northmont
Versailles 53 Twin Valley South 45

Division IV Sectional Semifinals at Coldwater
Ada 55 New Knoxville 46
Fort Recovery 70 Waynesfield-Goshen 34

Division IV Sectional Semifinal at Bath
Upper Scioto Valley 52 New Bremen 48

Division IV Sectional Semifinal at Paulding
Parkway 48 Lincolnview 38

2/15 MAC Boys Basketball Scores

Coldwater 52 Marion Local 42
Delphos St. John’s 42 Versailles 33
Fort Recovery 58 New Bremen 55
St. Henry 54 Minster 52
Parkway 66 New Knoxville 22