2018 OHSAA Swimming & Diving State Tournament

2018 OHSAA Swimming & Diving State Tournament at C.T. Branin Natatorium, Canton
Division II
Boys
41. Versailles 9
50 Yard Freestyle: 9. Cole Condon, Versailles
100 Yard Freestyle: DNQ for Finals: Cole Condon, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: DNQ for Finals: Versailles (Clint Morgan/Jack Detrick/Ryan Subler/Cole Condon)

Girls
40. Fort Recovery 8, 45. New Bremen 3
1 mtr Diving: 14. Vivian Niekamp, New Bremen
200 Yard Medley Relay: DNQ for Finals: Fort Recovery (Cassy Martin/Sophie Timmerman/Alexis Bubp/Paige Fortkamp)
50 Yard Freestyle: DNQ for Finals: Cassy Martin, Fort Recovery
200 Yard Freestyle Relay: 16. Fort Recovery (Alexis Bubp/Sophie Timmerman/Paige Fortkamp/Cassy Martin)
400 Yard Freestyle Relay: 14. Fort Recovery (Alexis Bubp/Sophie Timmerman/Ava Bubp/Cassy Martin)

Division II Boys Diving ResultsDivision II Girls Diving Results | Division II Swimming Prelim Results | Division II Swimming Final Results | Results – All Sessions

2/17 OHSAA Swimming & Diving District Tournament Results

2018 State Tournament Qualifiers
Division II
Boys
1 mtr Diving: none
200 Yard Medley Relay: none
200 Yard Freestyle: none
200 Yard IM: none
50 Yard Freestyle: 6. Cole Condon, Versailles
100 Yard Butterfly: none
100 Yard Freestyle: 13. Cole Condon, Versailles
500 Yard Freestyle: none
200 Yard Freestyle Relay: 15. Versailles
100 Yard Backstroke: none
100 Yard Breaststroke: none
400 Yard Freestyle Relay: none

Girls
1 mtr Diving: 17. Vivian Niekamp, New Bremen
200 Yard Medley Relay: 24. Fort Recovery
200 Yard Freestyle: none
200 Yard IM: none
50 Yard Freestyle: 17. Cassy Martin, Fort Recovery
100 Yard Butterfly: none
100 Yard Freestyle: none
500 Yard Freestyle: none
200 Yard Freestyle Relay: 16. Fort Recovery
100 Yard Backstroke: none
100 Yard Breaststroke: none
400 Yard Freestyle Relay: 14. Fort Recovery

2018 NW District Tournament Results: Div. II | Div. II Diving
2018 SW District Tournament Results: Div. II Boys | Div. II Girls | Div. II Diving

2/10 OHSAA Swimming & Diving Sectionals

NW District Qualifiers
Division II
Boys
200 Yard Medley Relay: 23. Minster
200 Yard IM: 14. Jack Bills, Coldwater
50 Yard Freestyle: 8. Ezra Ferguson, New Bremen; 22. Sam Rutschilling, New Bremen
100 Yard Butterfly: 17. Joseph Magoto, Minster; 27. Ben Stammen, Minster
100 Yard Freestyle: 29. Sam Rutschilling, New Bremen
200 Yard Freestyle Relay: 9. New Bremen
100 Yard Backstroke: 6. Jack Bills, Coldwater; 14. Nicholas Clune, Minster
100 Yard Breaststroke: 2. Ezra Ferguson, New Bremen; 32. Joseph Magoto, Minster

Girls
200 Yard Medley Relay: 3. Fort Recovery, 8. New Bremen, 16. Minster, 19. Coldwater
200 Yard Freestyle: 6. Macy May, Coldwater; 8. Ava Bubp, Fort Recovery; 15. Kaitlynn Albers, Minster; 24. Emma Watcke, Minster; 28. Claire Borgerding, Minster
200 Yard IM: 27. Diana Heitkamp, New Bremen
50 Yard Freestyle: 10. Cassy Martin, Fort Recovery; 22. Julia Beyke, St. Henry; 25. Ashton Heitkamp, New Bremen; 28. Paige Fortkamp, Fort Recovery
100 Yard Butterfly: 11. Macy May, Coldwater; 20. Rachel Kremer, New Bremen; 25. Madeline Magoto, Minster
100 Yard Freestyle: 6. Alexis Bubp, Fort Recovery; 16. Ava Bubp, Fort Recovery; 28. Claire Borgerding, Minster; 29. Diana Heitkamp, New Bremen
500 Yard Freestyle: 17. Kaitlynn Albers, Minster; 29. Emma Watcke, Minster
200 Yard Freestyle Relay: 6. Fort Recovery, 14. New Bremen, 17. Minster, 19. Coldwater
100 Yard Backstroke: 19. Ashton Heitkamp, New Bremen; 32. Kyra Clark, Fort Recovery
100 Yard Breaststroke: 6. Sophie Timmerman, Fort Recovery; 19. Kyra Clark, Fort Recovery; 21. Taylor Paul, New Bremen; 22. Julia Beyke, St. Henry; 27. Madeline Magoto, Minster
400 Yard Freestyle Relay: 4. Fort Recovery; 9. Minster, 10. New Bremen, 24. Coldwater

Complete NW Sectional Results: Lakewood | Ayersville | Fremont | Mansfield | Lima | Oak Harbor

SW District Qualifiers
Division II
Boys
200 Yard Medley Relay: 13. Versailles
50 Yard Freestyle: 2. Cole Condon, Versailles; 17. Clint Morgan, Versailles
100 Yard Freestyle: 3. Cole Condon, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: 8. Versailles
100 Yard Backstroke: 32. Ryan Subler, Versailles
400 Yard Freestyle Relay: 18. Versailles

Girls
200 Yard Medley Relay: 18. Versailles
50 Yard Freestyle: 29. Tori Ahrens, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: 18. Versailles
100 Yard Breaststroke: 33. Lauren Menke, Versailles
400 Yard Freestyle Relay: 12. Versailles

Complete SW Sectional Results: Division II Boys Swimming | Division II Girls Swimming | Division II Diving

1/27 Swimming & Diving Results

Cavalier Invite
Boys (6 teams)
1. Versailles 151.5, 2. Minster 117.5, 3. New Bremen 89.5, 4. Marion Local 61, 5. Coldwater 37, 6. Fort Recovery 2.5

Girls (7 teams)
1. Fort Recovery 139, 2. New Bremen 112, 3. Minster 107, 4. Versailles 62, 5. Coldwater 53, 6. Marion Local 20, 7. St. Henry 14

Complete Results

12/2 Swimming & Diving Results

Celina Waterdogs Sprint Meet
Boys (14 teams)
3. Versailles 71, 5. New Bremen 60, 9. Minster 35, 11. Coldwater 27, 14. Fort Recovery 1

Girls (11 teams)
3. Fort Recovery 86, 7. Coldwater 23.5, 9. New Bremen 6, 10. St. Henry 5.5, 11. Minster 2

By |2017-12-03T17:12:52+00:00December 2nd, 2017|Coldwater Cavaliers, Fort Recovery Indians, Minster Wildcats, New Bremen Cardinals, Scores, St. Henry Redskins, Swimming Boys, Swimming Girls, Versailles Tigers|Comments Off on 12/2 Swimming & Diving Results