St. Henry Redskins

//St. Henry Redskins
St. Henry Redskins2018-10-07T23:35:48+00:00

Official Athletic Website

Address: 391 E Columbus Street St. Henry, OH 45883
Principal: Eric Rosenbeck
Athletic Director: Dennis Wendel | Office Phone: 419-678-4834 | Email

Map to St. Henry Schools
Team Schedules

St. Henry MAC Championships

Baseball (9): 18, 15, 14, 09, 03, 99, 98, 95, 75
Boys Basketball (13): 15, 13, 97, 96, 92, 91, 90, 88, 86, 80, 79, 76, 74
Boys Cross Country (3): 16, 14, 10
Football (8): 96, 95, 93, 92, 90, 89, 86, 77
Boys Golf (5): 17, 15, 97, 96, 95
Girls Golf (2): 18, 08
Softball (2): 10, 01
Boys Track (3): 07, 00, 82
Volleyball (27): 15, 11, 05, 04, 03, 02, 01, 00, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 91, 90, 88, 87, 86, 85, 84, 82, 80, 79, 78, 77

St. Henry State Appearances

State Championships
2011 Volleyball Division IV State Champions
2006 Football Division V State Championship
2004 Football Division V State Championship
2004 Volleyball Division IV State Championship
2004 Boys Basketball Division III State Championship
2003 Baseball Division III State Championship
2000 Baseball State Championship
1999 Baseball State Championship
1995 Football Division VI State Championship
1995 Volleyball State Championship
1994 Football Division VI State Championship
1994 Volleyball State Championship
1992 Football Division V State Championship
1991 Boys Basketball State Championship
1990 Football Division V State Championship
1990 Volleyball State Championship
1990 Boys Basketball State Championship
1987 Volleyball State Championship
1985 Volleyball State Championship
1979 Boys Basketball State Championship

State Runner-Up
2015 Volleyball Division III State State Runner-Up
2007 Boys Bowling State Runner-Up
2003 Volleyball Division IV State Runner-Up
2003 Softball Division IV State Runner-Up
2000 Boys Basketball Division IV State Runner-Up
1999 Football Division V State Runner-Up
1996 Football Division VI State Runner-Up
1996 Volleyball State Runner-Up
1988 Volleyball State Runner-Up
1946 Baseball State Runner-Up
1945 Baseball State Runner-Up

State Semifinalist
2018 Boys Bowling Division II State 3rd Place
1999 Volleyball Division IV State Semifinalist
1998 Volleyball State Semifinalist
1986 Football Division V State Semifinalist
1986 Volleyball State Semifinalist

News & Scores

2018-19 MAC Girls Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: IVY WOLF – MINSTER
MAC Coach of the Year: MIKE WISS – MINSTER

First Team
LAUREN GILLILAND – COLDWATER – 11
VAL MUHLENKAMP – FORT RECOVERY – 11
COURTNEY PRENGER – MINSTER – 12
IVY WOLF – MINSTER – 10
KELLY NAYLOR – NEW BREMEN – 12
MEGAN JUROSIC – NEW KNOXVILLE – 11
ERIN SCOTT – NEW KNOXVILLE – 12
DANIELLE LANGE – ST. HENRY – 12
PAIGE GAYNIER – ST. JOHN’S – 10
BETTY VORST – ST. JOHN’S – 12
CAITLIN McELDOWNEY – VERSAILLES – 11
LINDSEY WINNER – VERSAILLES – 11

Second Team
KATE LEICHTY – COLDWATER – 11
OLIVIA PATCH – FORT RECOVERY – 11
ALANA POHLMAN – MARION LOCAL – 10
HEIDI RETHMAN – MARION LOCAL – 10
NATALIE RETHMAN – MARION LOCAL – 12
JANAE HOYING – MINSTER – 10
DEMARIS WOLF – MINSTER – 12
MADISON CORDONNIER – NEW BREMEN – 10
CLAIRE EICHLER – PARKWAY – 11
ALLISON SIEFRING – ST. HENRY – 12
NORA VAUGHN – ST. HENRY – 11
ELIZABETH ORDING – VERSAILLES – 12

Honorable Mention
ALLI MAY, COLDWATER; ALLI VAUGHN, FORT RECOVERY; KELSEY KOENIG, MARION LOCAL; JESSICA FALK, MINSTER; HANNA TENKMAN, NEW BREMEN; MORGAN LEFFEL, NEW KNOXVILLE; LEAH HARSHMAN, PARKWAY; CORA STAMMEN, ST. HENRY; TAYLOR ZUBER, ST. JOHN’S; KELSEY CUSTENBORDER, VERSAILLES

2/15 MAC Boys Basketball Scores

Coldwater 52 Marion Local 42
Delphos St. John’s 42 Versailles 33
Fort Recovery 58 New Bremen 55
St. Henry 54 Minster 52
Parkway 66 New Knoxville 22

2019 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Lima District
Elida Sectional: Coldwater

Dayton 1 District
Northmont Sectional: Versailles

Division IV
Wapakoneta District
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, New Knoxville, St. Henry
Bath Sectional: Marion Local, New Bremen

Elida District
Van Wert Sectional: Delphos St. John’s
Paulding Sectional: Parkway

2/9 OHSAA Swimming & Diving Sectionals

NW District Ayersville Sectional
Boys

4. Minster 203, 7. Coldwater 148, 8. New Bremen 123.5, 10. Fort Recovery 102, 12. Marion Local 49

Girls
1. New Bremen 342, 4. Fort Recovery 213, 5. Coldwater 202, 6. Minster 159, 7. Marion Local 123, 10. St. Henry 89
Complete Results

NW District Napoleon Sectional
Coldwater, New Bremen
Boys Diving Results | Girls Diving Results

2/8 MAC Boys Basketball Scores

Versailles 53 Coldwater 49
Delphos St. John’s 63 Parkway 54
St. Henry 62 Fort Recovery 39
Marion Local 56 New Bremen 25
Minster 63 New Knoxville 30

2/7 MAC Girls Basketball Scores

Versailles 59 Coldwater 34
Delphos St. John’s 53 Parkway 27
St. Henry 38 Fort Recovery 33
New Bremen 57 Marion Local 45
Minster 51 New Knoxville 34

2019 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Elida District
Bluffton Sectional: Coldwater

Springfield 3 District
Versailles

Division IV
Van Wert District
Defiance Sectional: Delphos St. John’s

Wapakoneta District
St. Marys Memorial Sectional: Marion Local, New Bremen, New Knoxville, St. Henry
Coldwater Sectional: Fort Recovery, Minster, Parkway

2/2 Boys Basketball Scores

Coldwater 81 Upper Scioto Valley 74
Delphos St. John’s 47 Lincolnview 41
Fort Recovery 58 Mississinawa Valley 43
Marion Local 41 Fort Loramie 26
Minster 49 Jackson Center 47
Botkins 47 New Bremen 46
Spencerville 41 New Knoxville 28
Parkway 65 South Adams 47
St. Henry 75 Celina 69
Anna 60 Versailles 52

2/1 MAC Boys Basketball Scores

Coldwater 69 New Knoxville 35
Delphos St. John’s 54 New Bremen 51, 3OT
Marion Local 47 Fort Recovery 39
Versailles 66 Minster 34
St. Henry 60 Parkway 44

1/31 MAC Girls Basketball Scores

New Knoxville 28 Coldwater 26
Delphos St. John’s 62 New Bremen 56
Fort Recovery 46 Marion Local 30
Minster 52 Versailles 30
St. Henry 64 Parkway 17