Parkway Panthers

//Parkway Panthers
Parkway Panthers2018-08-10T21:40:41+00:00

Official Athletic Website

Address: 400 Buckeye Street Rockford, OH 45882
Principal: Brian Fortkamp
Athletic Director: Doug Hughes | Office Phone: 419-363-3045 | Email

Map to Parkway Schools
Team Schedules

Parkway MAC Championships

Baseball (7): 00, 95, 90, 89, 85, 84, 83
Football (3): 75, 74, 73
Softball (13): 17, 16, 12, 11, 10, 09, 06, 04, 02, 01, 99, 98, 97
Boys Track (4): 86, 85, 83, 77
Volleyball (3): 92, 91, 89

Parkway State Appearances

State Championships
1997 Volleyball State Championship
1996 Volleyball State Championship
1991 Baseball State Championship
1987 Baseball State Championship

State Runner-Up
2005 Volleyball Division III State Runner-Up
1986 Girls Track & Field State Runner-Up

State Semifinalist
2013 Softball Division IV State Semifinalist
2010 Volleyball Division III State Semifinalist
1998 Softball State Semifinalist
1997 Softball State Semifinalist

News & Scores

8/16 MAC Boys Golf Scores

MAC Dual at Mercer County Elks
St. Henry 170, Marion Local 199

MAC Dual at Arrowhead GC
Versailles 186, New Bremen 219

MAC Dual at Mercer County Elks
Coldwater 162, Parkway 208

MAC Dual at Mercer County Elks
Minster 159, Fort Recovery 211

MAC Dual at Arrowhead GC
Delphos St. John’s 177, New Knoxville 226

8/16 Girls Golf Scores

Celina Invitational at Lynx GC (15 teams)
2. St. Henry 381, 3. Versailles 389, 4. New Bremen 390, 6. Coldwater 398, 8. Parkway 426, 11. Fort Recovery 439, 14. Marion Local 483

Dual at Sidney Moose GC
Minster, Sidney

8/15 MAC Girls Golf Scores

MAC Dual at Mercer County Elks
St. Henry 198, Marion Local 257

MAC Dual at Stillwater Valley GC
New Bremen, Versailles

MAC Dual at Arrowhead GC
Fort Recovery, Minster

Non-Conference:
Tri-Match at Delphos CC
Celina 194, Parkway 217
Delphos Jefferson 212, Parkway 217

8/13 MAC Boys Golf Scores

Minster 161, Delphos St. John’s 170
Versailles 167, Marion Local 199
New Knoxville 207, New Bremen 217

Non-Conference:
Dual at Mercer County Elks GC
Fort Recovery 192, Houston 202

Lincolnview Invitational at Hickory Sticks GC (6 teams)
1. St. Henry 332, 6. Parkway 460

8/7 Boys Golf Scores

New Bremen Cardinal Invitational at Arrowhead GC (14 teams)
1. Minster 319, 5. Versailles 354, 11. New Bremen 408, 12. New Knoxville 415, 14. Delphos St. John’s NTS

Mercer County Invitational at Elks GC (6 teams)
1. Coldwater 350, 2. St. Henry 369, 3. Marion Local 402, 4. Fort Recovery 409, 6. Parkway 454

2018 OHSAA State Track & Field Championships

Division II State Track & Field Championships at The Ohio State University
Boys
12. Versailles 18, 66. Coldwater 1
110 Meter Hurdles 39″: 4. Josh Steinbrunner, Versailles
300 Meter Hurdles 36″: Josh Steinbrunner, Versailles DNQ for Finals
3200 Meter Run: 1. Joe Spitzer, Versailles (State Champion)
Discus Throw: 8. Thomas Schwieterman, Coldwater
High Jump: 11. Josh Steinbrunner, Versailles
Long Jump: 15. Kyle Jones, Versailles
Shot Put: 6. A.J. Ahrens, Versailles
Pole Vault: 14. Luke Shellhaas, Versailles

Girls
12. Versailles 16
4×100 Meter Relay: 8. Versailles (Lucy Prakel/Ellen Peters/Ali Moran/Ava Moran)
4×200 Meter Relay: 6. Versailles (Cassie Peters/Liz Watren/Ali Moran/Ellen Peters)
800 Meter Run: 16. Kenia McEldowney, Versailles
4×400 Meter Relay: 3. Versailles (Liz Watren/Lindsey Winner/Kenia McEldowney/Ellen Peters)
Long Jump: 10. Katie Alig, Coldwater
Pole Vault: 3. Lucy Prakel, Versailles

Complete Results

Division III State Track & Field Championships at The Ohio State University
Boys
18. Fort Recovery 10, 34. Minster 6, 66. Marion Local 1
100 Meter Dash: 5. Robby LeFevre, Fort Recovery
4×200 Meter Relay: 9. Fort Recovery (Riley Pearson/Jared Timmerman/Brayden Schoen/Robby LeFevre)
4×100 Meter Relay: 8. Fort Recovery (Riley Pearson/Jacob Acheson/Brayden Schoen/Robby LeFevre)
400 Meter Dash: 8. John Tangeman, Marion Local
200 Meter Dash: 4. Robby LeFevre, Fort Recovery
4×400 Meter Relay: Fort Recovery (Owen Moorman/Jacob Acheson/Jared Timmerman/Drew Muhlenkamp) DNQ for Finals; Marion Local (Luke Schwieterman/Austin Kremer/Caleb Bruns/John Tangeman) DNQ for Finals
Discus Throw: 3. Max Prenger, Minster; 16. John Dirksen, Marion Local
Shot Put: 11. John Dirksen, Marion Local

Girls
1. Minster 57 (Team State Champions); 44. New Bremen 4, 47. Parkway 3, 57. Delphos St. John’s 1
4×800 Meter Relay: 1. Minster (Cassie Francis/Kaitlynn Albers/Emma Watcke/Madeline Magoto) (State Champion)
100 Meter Hurdles 33″: Tess Lane, New Bremen DNQ for Finals
4×200 Meter Relay: 9. Minster (Paige Thobe/Jessica Falk/Lillian Hirschfeld/Ivy Wolf)
1600 Meter Run: 1. Emma Watcke, Minster (State Champion); 11. Kaitlynn Albers, Minster
4×100 Meter Relay: 4. Minster (Ivy Wolf/Jessica Falk/Lillian Hirschfeld/Paige Thobe)
400 Meter Dash: 6. Sydney Crouch, Parkway; Cassidy Martin, Fort Recovery DNQ for Finals
300 Meter Hurdles 30″: 9. Julia Goettemoeller, New Bremen
800 Meter Run: 3. Madeline Magoto, Minster; 4. Cassie Francis, Minster
200 Meter Dash: Sydney Crouch, Parkway DNQ for Finals
3200 Meter Run: 2. Emma Watcke, Minster (State Runner-Up); 10. Gwen Meiring, Minster
4×400 Meter Relay: 4. Minster (Cassie Francis/Janae Hoying/Madeline Magoto/Lillian Hirschfeld); 8. New Bremen (Julia Goettemoeller/Rachel Kremer/Macy Puthoff/Paige Jones)
High Jump: 13. Elli Roetgerman, New Bremen
Long Jump: 5. Paige Thobe, Minster; 6. Macy Puthoff, New Bremen; 10. Aubrey Thobe, Marion Local
Shot Put: 8. Jill Gemmer, Delphos St. John’s; 12. Erin Scott, New Knoxville
Pole Vault: 5. Grace Butler, Minster; 13. Celeste Kuck, New Bremen

Complete Results

2018 OHSAA Baseball Tournament Brackets

Division III
State Final 4
Coldwater

Elida Regional
Coldwater

Elida District
Coldwater, Fort Recovery

Dayton District
Versailles

Division IV
Springfield Regional
Minster

Coldwater District
Delphos St. John’s, Marion Local, Minster, New Bremen, New Knoxville, Parkway, St. Henry