2020 OHSAA Swimming & Diving Districts

Division II District at BGSU
Coldwater, Fort Recovery, Marion Local, Minster, New Bremen

State Tournament Qualifiers:
Division II Boys
Division II Girls
Division I/II Diving

Division II Boys State Qualifiers
200 Yard Medley Relay: 18. Minster
50 Yard Freestyle: 21. Ben Stammen, Minster
100 Yard Backstroke: 19. Nicholas Clune, Minster; 24. Ryan Subler, Versailles

Division II Girls State Qualifiers
1 mtr Diving: 10. Vivian Niekamp, New Bremen
200 Yard Medley Relay: 17. New Bremen
50 Yard Freestyle: 16. Macy May, Coldwater; 17. Tiana Mescher, Versailles
100 Yard Butterfly: 15. Macy May, Coldwater
100 Yard Freestyle: 19. Tiana Mescher, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: 16. Coldwater, 22. New Bremen
400 Yard Freestyle Relay: 23. Coldwater

2/14 MAC Boys Basketball Scores

Marion Local 47 Coldwater 30
Versailles 48 Delphos St. John’s 38
New Bremen 43 Fort Recovery 39
Minster 55 St. Henry 49
Parkway 50 New Knoxville 38

Versailles Boys Basketball – 2020 MAC Champions

2020 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Lima Sr. High School – Sectional/District
Coldwater

Clayton 1 – Sectional/District
Versailles

Division IV
Bowling Green – Regional
Parkway

Elida High School – Sectional/District
Delphos St. John’s

Wapakoneta High School – Sectional/District
Fort Recovery, Marion Local, Minster, New Bremen, New Knoxville, Parkway, St. Henry

2020 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament Regionals

OHSAA Team Tournament – Division III – Region 24
1st Round
Versailles 84 Lehman Catholic 0
Ayersville 33 Coldwater 32
Parkway 52 Paulding 24

Regional Quarterfinals
Versailles 69 Spencerville 3
Allen East 54 Parkway 24

Regional Semifinal
Versailles 40 Tinora 27

Regional Championship
Versailles 31 Allen East 29

Complete Results

2/6 MAC Girls Basketball Scores

Versailles 51 Coldwater 49
Delphos St. John’s 48 Parkway 23
Fort Recovery 44 St. Henry 36
Marion Local 56 New Bremen 43
Minster 33 New Knoxville 25

2020 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Springfield – Regional
Versailles

Elida – Sectional/District
Coldwater

Springfield 2 – Sectional/District
Versailles

Division IV
State Final 4
Minster

Elida – Regional
Minster

Wapakoneta – Sectional/District
Fort Recovery, Marion Local, Minster, New Bremen, New Knoxville, Parkway, St. Henry

Ottawa-Glandorf – Sectional/District
Delphos St. John’s

2/1 Boys Basketball Scores

Upper Scioto Valley 66 Coldwater 61, OT
Lincolnview 40 Delphos St. John’s 34
Fort Recovery 53 Mississinawa Valley 32
Fort Loramie 37 Marion Local 20
Jackson Center 57 Minster 46
Botkins 64 New Bremen 52
Spencerville 48 New Knoxville 33
Cardinal Stritch 77 Parkway 67
St. Henry 53 Celina 28
Anna 51 Versailles 37

1/31 MAC Boys Basketball Scores

Coldwater 50 New Knoxville 35
Delphos St. John’s 50 New Bremen 37
Fort Recovery 44 Marion Local 32
Versailles 46 Minster 43
Parkway 50 St. Henry 39

1/30 MAC Girls Basketball Scores

Coldwater 43 New Knoxville 41
New Bremen 64 Delphos St. John’s 54
Fort Recovery 58 Marion Local 39
Minster 48 Versailles 35
St. Henry 51 Parkway 39