2/17 OHSAA Bowling Sectionals

Division II Girls Sectional at Community Lanes
Four (4) teams and four (4) individuals advance to Districts
2. Coldwater 3655, 4. New Bremen 3060, 6. Minster 2964, 8. Parkway 2450, 9. Fort Recovery 2434
Individual District Qualifiers: 12. Krista McGee, Minster
Complete Team Results | Complete Individual Results

2/17 OHSAA Swimming & Diving District Tournament Results

2018 State Tournament Qualifiers
Division II
Boys
1 mtr Diving: none
200 Yard Medley Relay: none
200 Yard Freestyle: none
200 Yard IM: none
50 Yard Freestyle: 6. Cole Condon, Versailles
100 Yard Butterfly: none
100 Yard Freestyle: 13. Cole Condon, Versailles
500 Yard Freestyle: none
200 Yard Freestyle Relay: 15. Versailles
100 Yard Backstroke: none
100 Yard Breaststroke: none
400 Yard Freestyle Relay: none

Girls
1 mtr Diving: 17. Vivian Niekamp, New Bremen
200 Yard Medley Relay: 24. Fort Recovery
200 Yard Freestyle: none
200 Yard IM: none
50 Yard Freestyle: 17. Cassy Martin, Fort Recovery
100 Yard Butterfly: none
100 Yard Freestyle: none
500 Yard Freestyle: none
200 Yard Freestyle Relay: 16. Fort Recovery
100 Yard Backstroke: none
100 Yard Breaststroke: none
400 Yard Freestyle Relay: 14. Fort Recovery

2018 NW District Tournament Results: Div. II | Div. II Diving
2018 SW District Tournament Results: Div. II Boys | Div. II Girls | Div. II Diving

2/16 MAC Boys Basketball Scores

Versailles 67 Coldwater 64
Delphos St. John’s 48 New Bremen 43
Minster 55 Fort Recovery 44
Marion Local 64 New Knoxville 42
St. Henry 59 Parkway 37

2/16 OHSAA Bowling Sectionals

Division II Boys Sectional at Community Lanes
Four (4) teams and four (4) individuals advance to Districts
1. Coldwater 4000, 2. St. Henry 3973, 6. Fort Recovery 3508, 7. Minster 3443, 8. Marion Local 3404, 9. New Bremen 3399, 12. Parkway 3053
Individual District Qualifiers: 10. Alex Heuker, Minster; 12. Jared Timmerman, Fort Recovery
Complete Team Results | Complete Individual Results

2/15 OHSAA Bowling Sectionals

Division II Boys Sectional at Poelking Marian Lanes
Nine (9) teams and nine (9) individuals advance to Districts
16. Versailles 3370
Individual District Qualifiers: none
Complete Team Results | Complete Individual Results

Division II Girls Sectional at Poelking Marian Lanes
Nine (9) teams and nine (9) individuals advance to Districts
1. Versailles 3786
Individual District Qualifiers: n/a
Complete Team Results | Complete Individual Results

By |2018-02-26T01:08:26-05:00February 15th, 2018|Bowling, Scores, Versailles Tigers|0 Comments

2/10 OHSAA Swimming & Diving Sectionals

NW District Qualifiers
Division II
Boys
200 Yard Medley Relay: 23. Minster
200 Yard IM: 14. Jack Bills, Coldwater
50 Yard Freestyle: 8. Ezra Ferguson, New Bremen; 22. Sam Rutschilling, New Bremen
100 Yard Butterfly: 17. Joseph Magoto, Minster; 27. Ben Stammen, Minster
100 Yard Freestyle: 29. Sam Rutschilling, New Bremen
200 Yard Freestyle Relay: 9. New Bremen
100 Yard Backstroke: 6. Jack Bills, Coldwater; 14. Nicholas Clune, Minster
100 Yard Breaststroke: 2. Ezra Ferguson, New Bremen; 32. Joseph Magoto, Minster

Girls
200 Yard Medley Relay: 3. Fort Recovery, 8. New Bremen, 16. Minster, 19. Coldwater
200 Yard Freestyle: 6. Macy May, Coldwater; 8. Ava Bubp, Fort Recovery; 15. Kaitlynn Albers, Minster; 24. Emma Watcke, Minster; 28. Claire Borgerding, Minster
200 Yard IM: 27. Diana Heitkamp, New Bremen
50 Yard Freestyle: 10. Cassy Martin, Fort Recovery; 22. Julia Beyke, St. Henry; 25. Ashton Heitkamp, New Bremen; 28. Paige Fortkamp, Fort Recovery
100 Yard Butterfly: 11. Macy May, Coldwater; 20. Rachel Kremer, New Bremen; 25. Madeline Magoto, Minster
100 Yard Freestyle: 6. Alexis Bubp, Fort Recovery; 16. Ava Bubp, Fort Recovery; 28. Claire Borgerding, Minster; 29. Diana Heitkamp, New Bremen
500 Yard Freestyle: 17. Kaitlynn Albers, Minster; 29. Emma Watcke, Minster
200 Yard Freestyle Relay: 6. Fort Recovery, 14. New Bremen, 17. Minster, 19. Coldwater
100 Yard Backstroke: 19. Ashton Heitkamp, New Bremen; 32. Kyra Clark, Fort Recovery
100 Yard Breaststroke: 6. Sophie Timmerman, Fort Recovery; 19. Kyra Clark, Fort Recovery; 21. Taylor Paul, New Bremen; 22. Julia Beyke, St. Henry; 27. Madeline Magoto, Minster
400 Yard Freestyle Relay: 4. Fort Recovery; 9. Minster, 10. New Bremen, 24. Coldwater

Complete NW Sectional Results: Lakewood | Ayersville | Fremont | Mansfield | Lima | Oak Harbor

SW District Qualifiers
Division II
Boys
200 Yard Medley Relay: 13. Versailles
50 Yard Freestyle: 2. Cole Condon, Versailles; 17. Clint Morgan, Versailles
100 Yard Freestyle: 3. Cole Condon, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: 8. Versailles
100 Yard Backstroke: 32. Ryan Subler, Versailles
400 Yard Freestyle Relay: 18. Versailles

Girls
200 Yard Medley Relay: 18. Versailles
50 Yard Freestyle: 29. Tori Ahrens, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: 18. Versailles
100 Yard Breaststroke: 33. Lauren Menke, Versailles
400 Yard Freestyle Relay: 12. Versailles

Complete SW Sectional Results: Division II Boys Swimming | Division II Girls Swimming | Division II Diving

2/8 MAC Girls Basketball Scores

Coldwater 40 Fort Recovery 30
Delphos St. John’s 40 Marion Local 37
Minster 45 New Knoxville 20
New Bremen 39 Parkway 26
Versailles 56 St. Henry 37