2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinals at Elida
Parkway 70 Riverdale 40
Bluffton 60 Coldwater 59

Division III Sectional Championship at Northmont
Versailles 89 Greenon 36

Division IV Sectional Semifinal at Allen East
Temple Christian 46 New Knoxville 40

Division IV Sectional Semifinals at Coldwater
St. Henry 72 Waynesfield-Goshen 37
New Bremen 65 Ada 31

By |2017-02-28T22:08:14-04:00February 28th, 2017|Basketball Boys, Coldwater Cavaliers, New Bremen Cardinals, New Knoxville Rangers, Parkway Panthers, Scores, St. Henry Redskins, Versailles Tigers|Comments Off on 2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

2016-17 MAC Boys Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Justin Ahrens, Versailles
MAC Coach of the Year: Travis Swank, Versailles

First Team
Dylan Thobe – Coldwater – Senior
Timothy Kreeger – Delphos St. John’s – Senior
Jared Wurst – Delphos St. John’s – Sophomore
Micaiah Cox – Fort Recovery – Senior
Nathan Bruns – Marion Local – Sophomore
Tyler Mescher – Marion Local – Junior
Aaron Ernst – Minster – Senior
Nick Topp – New Knoxville – Senior
Tyler Schlarman – St. Henry – Junior
AJ Ahrens – Versailles – Junior
Justin Ahrens – Versailles – Junior
Alex Wendel – Versailles – Senior

Second Team
Marcus Bruns – Coldwater – Sophomore
Neal Muhlenkamp – Coldwater – Senior
Matt Bihn – Fort Recovery – Senior
Payton Jutte – Fort Recovery – Sophomore
Caleb Martin – Fort Recovery – Senior
Tyler Prenger – Marion Local – Junior
Mike Ketner – Minster – Sophomore
Nolan Bornhorst – New Bremen – Freshman
Mason Baxter – Parkway – Sophomore
Ryan Luttmer – St. Henry – Junior
Conner Custenborder – Versailles – Senior
Keaton McEldowney – Versailles – Junior

Honorable Mention
Derek Albers – Coldwater
Owen Rode – Delphos St. John’s
Ryan Braun – Fort Recovery
Collin Everman – Marion Local
Bryce Schmiesing – Minster
Luke Vonderhaar – New Bremen
Nathan Tinnerman – New Knoxville
Jack Wehe – Parkway
Blake Hoyng – St. Henry
Austin Knapke – Versailles

2/25 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Lincolnview
Coldwater 62 Bluffton 57

Division III Sectional Championships at Wapakoneta
Liberty-Benton 57 St. Henry 36
Fort Recovery 48 Patrick Henry 38

Division III District Semifinal at Franklin-Monroe
Versailles 68 Miami East 36

Division IV Sectional Championship at Allen East
Marion Local 49 New Knoxville 47

Division IV Sectional Championship at Bath
Minster 58 Hardin Northern 21
New Bremen 44 Lima Central Catholic 37

2/25 OHSAA Individual Wrestling Sectionals

Division III Sectional Tournament at Lima Central Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Coldwater 167.5; 10. Delphos St. John’s 73.0; 12. Parkway 39.0
District Qualifiers:
106: 4. Tristen McKee, Parkway
113: 3. Brian Chmielewski, Coldwater
120: 3. Koby Boggs, Coldwater
126: 3. Justin Sigler, Coldwater; 4. Preston Browning, Parkway
152: 4. Seth Obringer, Coldwater
160: 1. Evyn Pohlman, Delphos St. John’s
170: 1. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Tyler Hemmelgarn, Coldwater
182: 4. Zach Meyer, Coldwater
195: 3. Desmond Brown, Coldwater
220: 2. Zach Klosterman, Coldwater
285: 1. Thomas Schwieterman, Coldwater
Brackets | Final Results | Placers

Division III Sectional Tournament at Lehman Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Versailles 197.5
District Qualifiers:
106: 2. Cael Bey, Versailles
120: 4. Jacob Poling, Versailles
126: 2. Preston Platfoot, Versailles
145: 2. Tanner Bey, Versailles
170: 2. Jonathan Moorman, Versailles
182: 1. Jerome Bey, Versailles
195: 2. Jacob Rismiller, Versailles
285: 4. Jeffrey Ware, Versailles
Brackets | Final Results | Placers

By |2017-02-26T03:20:56-04:00February 25th, 2017|Coldwater Cavaliers, Delphos St. John's Blue Jays, Parkway Panthers, Scores, Versailles Tigers, Wrestling|Comments Off on 2/25 OHSAA Individual Wrestling Sectionals

2/24 MAC Boys Basketball Scores

Marion Local 77 Coldwater 60
Fort Recovery 48 New Knoxville 41
Minster 79 Parkway 57
St. Henry 58 New Bremen 56

Non-Conference:
Delphos St. John’s 52 Continental 43

2/22 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Wapakoneta
Fort Recovery 63 Parkway 32

Division IV Sectional Semifinals at Allen East
New Knoxville 34 Lincolnview 30
Marion Local 50 Spencerville 32

Division IV Sectional Semifinal at Bath
New Bremen 50 Waynesfield-Goshen 48

By |2017-02-22T23:00:28-04:00February 22nd, 2017|Basketball Girls, Fort Recovery Indians, Marion Local Flyers, New Bremen Cardinals, New Knoxville Rangers, Parkway Panthers, Scores|Comments Off on 2/22 OHSAA Girls Basketball Sectionals

2016-17 MAC Girls Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Rosie Westerbeck – Minster
MAC Coach of the Year: Mike Wiss – Minster

First Team
Kourtney Diller – Coldwater – Junior
Grace Thien – Fort Recovery – Junior
Whitney Will – Fort Recovery – Senior
Sarah Fesenmyer – Marion Local – Senior
Macey Griesdorn – Marion Local – Senior
Rosie Westerbeck – Minster – Senior
Courtney Prenger – Minster – Sophomore
Kenzie Schroer – New Knoxville – Senior
Danielle Lange – St. Henry – Sophomore
Madilynn Schulte – Delphos St. John’s – Senior
Kami McEldowney – Versailles – Junior
Danielle Winner – Versailles – Junior

Second Team
Maura Hoying – Coldwater – Junior
Olivia Harlamert – Coldwater – Junior
Madie Schoenherr – Coldwater – Senior
Danielle Welsch – Coldwater – Senior
Jocelyn Kaiser – Fort Recovery – Senior
Natalie Rethman – Marion Local – Sophomore
Jane Homan – New Bremen – Junior
Macy Puthoff – New Bremen – Freshman
Bailey Bates – Parkway – Junior
Haley Hawk – Parkway – Junior
Sydney Crouch – Parkway – Junior
Elizabeth Ording – Versailles – Sophomore

Honorable Mention
Carley Stone – Fort Recovery
Chloe Bertke – Marion Local
Lindsay Roetgerman – Minster
Kayla Bergman – New Bremen
Ashlyn Miller – New Knoxville
Allison Siefring – St. Henry
Jessica Giese – Delphos St. John’s
Camille Watren – Versailles

2/18 Boys Basketball Scores

Wapakoneta 79 Coldwater 73, 2OT
Delphos St. John’s 64 Bath 33
Fort Recovery 81 McComb 40
Marion Local 50 Russia 43
Spencerville 46 New Bremen 33
Crestview 60 New Knoxville 51
Versailles 57 Greenville 56

2/18 OHSAA Bowling Sectionals

Boys
Division II Community Lanes Sectional
Top 4 teams and 4 individuals advance to Districts

1. Coldwater 4196, 3. St. Henry 3981, 5. Minster 3576, 6. Fort Recovery 3502, 7. Marion Local 3313, 9. New Bremen 3218, 12. Parkway 2887
Individual District Qualifiers: G. Grieshop, Fort Recovery; J. Brackman, Minster; C. Link, Fort Recovery; A. Vanderhorst, Minster

Girls
Division II Community Lanes Sectional
Top 4 teams and 4 individuals advance to Districts
1. Coldwater 3737, 3. Minster 3206, 5. New Bremen 3119, 8. Marion Local 2833, 10. Fort Recovery 2552, 11. Parkway 2539
Individual District Qualifiers: 4. Tara Springer, New Bremen

By |2017-02-19T22:58:44-04:00February 18th, 2017|Bowling, Coldwater Cavaliers, Fort Recovery Indians, Marion Local Flyers, Minster Wildcats, New Bremen Cardinals, Parkway Panthers, Scores, St. Henry Redskins|Comments Off on 2/18 OHSAA Bowling Sectionals

2/18 OHSAA Swimming & Diving Districts

Boys Division II State Qualifiers:
1 mtr Diving: 2. Caleb Keck, Coldwater

Girls Division II State Qualifiers:
none

 

2017 Northwest District Swimming & Diving Championships – Division II at Napoleon
Boys
19. Coldwater 35.5, 29. New Bremen 6

Girls
14. Fort Recovery 61, 16. Minster 58, 27. New Bremen 6, 30. Coldwater 4, 35. St. Henry 1

Complete ResultsDivision II Boys State Qualifiers | Division II Girls State Qualifiers

2017 Southwest District Swimming & Diving Championships – Division II at Miami University
Boys
Versailles
Swimming Results | Diving Results

Girls
Versailles
Swimming Results

 

By |2017-02-19T21:49:06-04:00February 18th, 2017|Coldwater Cavaliers, Fort Recovery Indians, Minster Wildcats, New Bremen Cardinals, Scores, St. Henry Redskins, Swimming Boys, Swimming Girls, Versailles Tigers|Comments Off on 2/18 OHSAA Swimming & Diving Districts