Monthly Archives: February 2015

Home/2015/February

2/28 OHSAA Girls Basketball Sectionals

OHSAADivision III Sectional Championship at Wapakoneta
Coldwater 60 Columbus Grove 56

Division IV Sectional Championship at Ottawa-Glandorf
Kalida 56 Delphos St. John’s 46

Division IV Sectional Championships at Coldwater
Marion Local 58 St. Henry 29
Ada 53 Fort Recovery 49

Division IV Sectional Championships at Kenton
Upper Scioto Valley 57 Minster 55
New Knoxville 52 New Bremen 36

 

2015 OHSAA State Swimming & Diving Championships

OHSAADivision II State Results
Boys:
1 mtr Diving:
4. Caleb Keck, Coldwater

Complete 2015 State Diving Results

Girls:
1 Meter Diving: 22. Shannon Osterfeld, Coldwater
200 Yard Medley Relay: 15. Versailles (Abbey Marshal/Heather Albers/Ashlyn Cordonnier/Lexi Fliehman)
200 Yard IM: DNQ for Finals: Nikki Borgerding, Minster
50 Yard Freestyle: 5. Lexi Fliehman, Versailles
100 Yard Freestyle: 12. Lexi Fliehman, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: 11. Versailles (Ashlyn Cordonnier/Rachel Subler/Abbey Marshal/Lexi Fliehman)
100 Yard Breaststroke: DNQ for Finals: Nikki Borgerding, Minster

Complete 2015 State Swimming Results | Prelim Results | Complete 2015 State Diving Results

 

By |2015-03-01T01:52:38-04:00February 28th, 2015|Coldwater Cavaliers, Minster Wildcats, Scores, Swimming Boys, Swimming Girls, Versailles Tigers|Comments Off on 2015 OHSAA State Swimming & Diving Championships

2/28 OHSAA Wrestling Sectionals

OHSAADivision III Sectional at Lima
Top 4 from each weight class will advance to the District at Troy
1. Coldwater 220, 5. Delphos St. John’s 113, 13. Parkway 20

Brackets | Complete Results

District Qualifiers:
106: 4. Justin Sigler, Coldwater
113: 2. Kyle Sigler, Coldwater
120: 4. Sam Muhlenkamp, Coldwater
126: 3. Jay Uhlenhake, Coldwater
132: 2. Spencer Seibert, Coldwater
138: 1. Jordan Obringer, Coldwater
145: 3. Justin Siefker, Delphos St. John’s; 4. Cody Tebbe, Coldwater
160: 1. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Grant Kaiser, Coldwater
170: 2. Alex Haunhorst, Delphos St. John’s; 3. Zach Klosterman, Coldwater
182: 2. Jake Schmidt, Coldwater
195: 1. Wes Buettner, Delphos St. John’s; 2. Mitch Clune, Coldwater
220: 1. Nick Clune, Coldwater; 2. Austin Schulte, Delphos St. John’s

Division III Sectional at Lehman Catholic
Top 4 from each weight class will advance to the District at Troy
4. Versailles 150.5

Brackets | Complete Results

District Qualifiers:
106: 4. Marcus Marshal, Versailles
113: 4. Preston Platfoot, Versailles
126: 2. Tanner Bey, Versailles
132: 4. Austin Didier, Versailles
145: 4. Corey Dieringer, Versailles
152: 4. Jacob Rismiller, Versailles
195: 2. Kyle Dieringer, Versailles
220: 3. Kyle Gigandet, Versailles

By |2015-03-01T12:08:40-04:00February 28th, 2015|Coldwater Cavaliers, Delphos St. John's Blue Jays, Parkway Panthers, Scores, Versailles Tigers, Wrestling|Comments Off on 2/28 OHSAA Wrestling Sectionals

2/25 OHSAA Girls Basketball Sectionals

OHSAADivision III Sectional Semifinal at Wapakoneta
Elmwood 53 Parkway 44
Coldwater 73 Bluffton 20

Division IV Sectional Semifinal at Ottawa-Glandorf
Delphos St. John’s 52 McComb 39, OT

Division IV Sectional Semifinal at Coldwater
Fort Recovery 63 Perry 18

 

By |2015-02-25T23:24:29-04:00February 25th, 2015|Basketball Girls, Coldwater Cavaliers, Delphos St. John's Blue Jays, Fort Recovery Indians, Parkway Panthers, Scores|Comments Off on 2/25 OHSAA Girls Basketball Sectionals

2014-15 MAC Girls Basketball All-Conference Teams

girls_basketball_150FIRST TEAM
Brooke Welsch – Coldwater – Senior
Tori Lennartz – Fort Recovery – Senior
Cadence Jacobs – Marion Local – Senior
Emily Mescher – Marion Local – Junior
Allie Thobe – Marion Local – Senior
Rosie Westerbeck – Minster – Sophomore
Debbie Paul – New Bremen – Junior
Meg Reineke – New Knoxville – Senior
Kenzie Schroer – New Knoxville – Sophomore
Ellie Stammen – St. Henry – Junior
Lauren Bruns – Versailles – Senior
Christa Puthoff – Versailles – Senior

MAC Player of the Year: Allie Thobe – Marion Local
MAC Coach of the Year: Treva Fortkamp – Marion Local

SECOND TEAM
Sarah Kanney – Coldwater – Senior
Jocelyn Kaiser – Fort Recovery – Sophomore
Kendra Siefring – Fort Recovery – Junior
Logan Arnold – Minster – Senior
Alexis Wuebker – Minster – Senior
Alyse Clune – New Bremen – Junior
Paige Jones – New Bremen – Freshman
Terra Walls – Parkway – Senior
Olivia Stahl – St. Henry – Senior
Sydney Fischbach – Delphos St. John’s – Junior
Lexie Hays – Delphos St. John’s – Junior
Taylor Winner – Versailles – Senior

HONORABLE MENTION
Hannah Bruns – Coldwater – Senior
Maura Hoying – Coldwater – Freshman
Grace Thien – Fort Recovery – Freshman
Allie Prueter – Marion Local – Junior
Lauren Roetgerman – Minster – Senior
Kalyn Schroer – New Knoxville – Senior
Sarah Gehron – Parkway – Sophomore
Kayle Heckler – Parkway – Senior
Alyssa Mescher – St. Henry – Senior
Madilynn Schulte – Delphos St. John’s – Sophomore
Kami McEldowney – Versailles – Freshman

MAC Girls Basketball Team & Individual Statistical Leaders through 2/24

girls_basketball_150MAC Girls Basketball Statistical Leaders through 2/24

By |2015-03-02T22:24:05-04:00February 24th, 2015|Basketball Girls, Coldwater Cavaliers, Delphos St. John's Blue Jays, Fort Recovery Indians, MAC, Marion Local Flyers, Minster Wildcats, New Bremen Cardinals, New Knoxville Rangers, Parkway Panthers, Scores, St. Henry Redskins, Versailles Tigers|Comments Off on MAC Girls Basketball Team & Individual Statistical Leaders through 2/24

2/21 Boys Basketball Scores

boys_basketball_150Coldwater 55 Wapakoneta 53
Delphos St. John’s 60 Bath 49
Ansonia at Fort Recovery (ppd to 2/23)
Marion Local 73 Russia 68
Minster at Bradford (ppd to 2/26)
New Bremen at Spencerville (ppd to 2/23)
New Knoxville at Crestview (cancelled)
Parkway at Adams Central
St. Henry 60 Van Wert 36
Greenville 62 Versailles 57

2/20 & 2/21 OHSAA Bowling Sectionals

OHSAABoys
2015 OHSAA Division II Northwest District Boys Sectional
(Top 4 teams & individuals not on a qualifying team advance to the District Tournament in ROSSFORD (Interstate Lanes)
Minster – Community Lanes
1. Coldwater 4329, 3. St. Henry 3961, 7. New Bremen 3373, 8. Minster 3331, 10. Parkway 2637, 11. Marion Local 1363
Individual Qualifiers: Caleb Alig, New Bremen; Troy Bruggeman, Marion Local
Team Results | Individual Results

Girls
2015 OHSAA Division II Northwest District Girls Sectional
(Top 4 teams & individuals not on a qualifying team advance to the District Tournament in ROSSFORD (Interstate Lanes)
Minster – Community Lanes
1. Coldwater 3885, 5. Minster 3255, 6. Parkway 3074, 7. Marion Local 2851, 11. New Bremen 2600
Individual Qualifiers: Rachel Werhman, Minster; Amanda Stachler, Parkway; Abigayle Hausfeld, Minster
Team Results | Individual Results

2015 OHSAA Division II Southwest District Girls Sectional
(Top 11 teams & individuals not on a qualifying team advance to the District Tournament)
Poelking Marian Lanes
5. Versailles 3479
Individual Qualifiers: n/a
Team Results | Individual Results

By |2015-02-22T23:31:12-04:00February 21st, 2015|Bowling, Coldwater Cavaliers, Marion Local Flyers, Minster Wildcats, New Bremen Cardinals, Parkway Panthers, Scores, St. Henry Redskins, Versailles Tigers|Comments Off on 2/20 & 2/21 OHSAA Bowling Sectionals

2/20 MAC Boys Basketball Scores

boys_basketball_150Coldwater 76 New Knoxville 62
Delphos St. John’s 64 New Bremen 59
St. Henry 54 Fort Recovery 53
Marion Local 79 Parkway 41
Minster 65 Versailles 58

2/20 OHSAA Swimming & Diving Districts

OHSAADivision II
MAC Boys State Qualifiers:
1 mtr Diving:
Caleb Keck, Coldwater

MAC Girls State Qualifiers:
1 Meter Diving: Shannon Osterfeld, Coldwater
200 Yard Medley Relay: Versailles
200 Yard IM: Nikki Borgerding, Minster
50 Yard Freestyle: Lexi Fliehman, Versailles
100 Yard Freestyle: Lexi Fliehman, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: Versailles
100 Yard Breaststroke: Nikki Borgerding, Minster

Boys NW District Results
50 Freestyle: 25. Caleb Keck, Coldwater; 28. Seth Koenig, Minster
100 Freestyle: 27. Pierce McGowan, Minster
100 Backstroke: 27. Aaron Kitzmiller, Minster
100 Breaststroke: DQ. Max Pelletier, Minster
100 Butterfly: 25. Aaron Kitzmiller, Minster
200 Individual Medley: 17. Pierce McGowan, Minster; 32. Sam Wisvari, New Bremen
400 Freestyle Relay: 18. Minster (Max Pelletier/Aaron Kitzmiller/Seth Koenig/Pierce McGowan)
200 Medley Relay: 10. Minster (Aaron Kitzmiller/Max Pelletier/Seth Koenig/Pierce McGowan)
1 Meter Diving: 1. Caleb Keck, Coldwater

Complete Results

Girls NW District Results
50 Freestyle: 13. Stephanie Brandt, New Bremen; 15. Carley Stone, Fort Recovery; 24. Courtney Bettinger, Coldwater; 26. Mara Tobe, Coldwater; 30. Julia Slonkosky, Minster
100 Freestyle: 21. Claire Borgerding, Minster; 31. Alexis Bubp, Fort Recovery
200 Freestyle: 9. Cori Stone, Fort Recovery; 19. Claire Borgerding, Minster; 31. Sophie Timmerman, Fort Recovery
100 Backstroke: 14. Carley Stone, Fort Recovery; 23. Stephanie Brandt, New Bremen; 28. Mara Tobe, Coldwater
100 Breaststroke: 3. Nikki Borgerding, Minster; 11. Sophie Timmerman, Fort Recovery; 17. Julia Niekamp, New Bremen
100 Butterfly: 11. Cori Stone, Fort Recovery; 29. Kierstin Siefring, Coldwater
200 Individual Medley: 5. Nikki Borgerding, Minster
200 Freestyle Relay: 10. Minster (Julia Slonkosky/Claire Borgerding/Carly Barhorst/Nikki Borgerding), 16. New Bremen (Stephanie Brandt/Julia Niekamp/Makenna Brackman/Devon Heitkamp), 22. Coldwater (Mara Tobe/Grace Wendel/Kierstin Siefring/Courtney Bettinger)
400 Freestyle Relay: 16. Fort Recovery (Carley Stone/Alexis Bubp/Olivia Acheson/Cori Stone), 18. Minster (Pilar Slonkosky/Bridget McGowan/Paige Purdy/Claire Borgerding), 20. New Bremen (Makenna Brackman/Jenna Broerman/Aly Elking/Devon Heitkamp)
200 Medley Relay: 13. Fort Recovery (Carley Stone/Sophie Timmerman/Cori Stone/Alexis Bubp), 16. New Bremen (Stephanie Brandt/Julia Niekamp/Devon Heitkamp/Makenna Brackman), 18. Coldwater (Mara Tobe/Mariah Bruns/Kierstin Siefring/Courtney Bettinger), 22. Minster (Bridget McGowan/Nikki Borgerding/Cassie Jutte/Julia Slonkosky)
1 Meter Diving: 7. Shannon Osterfeld, Coldwater; 22. Grace Wendel, Coldwater

Complete Results

Boys SW District Results
50 Freestyle: 30. Clint Morgan, Versailles
100 Butterfly: 26. Quincy Baltes, Versailles
200 Freestyle Relay: 15. Versailles (Mitchell Paulus/Richie Ware/Harrison Detrick/Clint Morgan)

Complete Results

Girls SW District Results
200 Yard Medley Relay:
Versailles
50 Yard Freestyle: Lexi Fliehman, Versailles
100 Yard Freestyle: Lexi Fliehman, Versailles
200 Yard Freestyle Relay: Versailles

By |2015-02-22T15:04:37-04:00February 20th, 2015|Coldwater Cavaliers, Minster Wildcats, Scores, Swimming Boys, Swimming Girls, Versailles Tigers|Comments Off on 2/20 OHSAA Swimming & Diving Districts