Monthly Archives: November 2014

//November

2014 MAC Football All-Conference Teams

football_1502014 MAC Offensive Player of the Year: Jacy Goettemoeller – Marion Local
2014 MAC Defensive Player of the Year: Jacob Kunkler – Marion Local
2014 MAC Coach of the Year: Tim Goodwin – Marion Local

2014 MAC Football Team Champion: Marion Local 10-0 (8-0)

First Team Offense

End:
Ryan Bruns                        Marion Local           12           6’7″     215

Receivers/Split Ends:
Wes Wenning                    Ft. Recovery            11           6’2″     170
Hunter Wilker                     Marion Local           11           6′        200
Eli Wolf                               Minster                    12           6’4″     200

Punter:
Mitch Stammen                  St. Henry                 11           6′        180

Kicker:
Peyton Kramer                   Marion Local           12           6’2″     210

Center:
John Schwieterman            Marion Local           11           6’4″     200

Guards:
Chandler Cotterman          Anna                        12           6’4″     280
Caleb Madaj                       Coldwater                12           6’1″     275

Tackles:
Nathan Heckman               Marion Local           12           6’2″     225
Lucas Roll                          St. Henry                 12           6′        230

Quarterback:
Dustin Rethman                 Marion Local           12           6′        185

Running Backs:
Cole Hull                            Ft. Recovery            12           5’8″     165
Jacy Goettemoeller            Marion Local           12           5’10”   185
Jesse Niekamp                  St. Henry                 11           6’2″     185

First Team Defense

Ends:
Nick Clune                         Coldwater                12           6’2″     205
Peyton Kramer                   Marion Local            12           6’2″     210

Interior Linemen:
Mitch Fullenkamp               Coldwater                12           5’10”   190
Ethan Nietfeld                    Marion Local           12           6′        200

Inside Linebackers:
Jacob Kunkler                    Marion Local           12           6′        200
Joe Schwieterman             Marion Local           12           5’10”   190

Outside Linebackers:
CJ Seibert                          Coldwater                12           5’6″     150
Eli Wolf                              Minster                     12           6’4″     207

Corners:
Aaron Harlamert                Coldwater                11           6’2″     170
Dustin Rethman                 Marion Local           12           6′        185

Safeties:
Brody Hoying                     Coldwater                12           5’10”   180
Jacy Goettemoeller            Marion Local           12           5’10”   185

Second Team Offense

End:
Evan Schoen                      Ft. Recovery            12           5’11”   180

Receivers/Split Ends:
Grant Glover                      Anna                        12           6′        150
Derek Thobe                      Coldwater                12           6’2″     175
Bryce Schmiesing              Minster                    10           5’9″     173

Punter:
Zach Steinbrunner             Versailles                 12           6’4″     205

Kicker:
Zach Steinbrunner             Versailles                 12           6’4″     205

Center:
Brandon Forsthoefel          Coldwater                11           6’1″     235

Guards:
John Dirksen                      Marion Local           9           6’5″     265
Luke Paulus                       Versailles                 12           5’10”   190

Tackles:
Malave Bettinger                Coldwater                11           6’1″     215
Hayden Schindler              Minster                    12           6’3″     280

Quarterback:
Josh Nixon                         Minster                     11           5’11”   175

Running Backs:
Christiaan Williams            Anna                        12           5’10”   210
Chris Post                          Coldwater                11           6′        175
Collin Peters                      Versailles                 11           6’2″     195

Second Team Defense

Ends:
Peter Ranly                        Minster                    11           6’1″     174
Adam Guggenbiller            St. Henry                 12           5’11”   200

Interior Linemen:
Shaun Wenrick                  Anna                        12           6′        300
Hayden Schindler              Minster                    12           6’3″     280

Inside Linebackers:
Wes Showalter                   Anna                       12           6’3″     225
Nate Langenkamp              St. Henry                 12           5’10”   160

Outside Linebackers:
Evan Schoen                     Ft. Recovery            12           5’11”   180
Blake Benton                     Marion Local           12           5’10”   175

Corners:
Derek Thobe                      Coldwater                12           6’2″     175
Corey Dieringer                  Versailles                 11           5’9″     155

Safeties:
Evan Hays                         Delphos St. John’s  12           5’10”   185
Jace Barga                         Versailles                 12           5’11”   145

Honorable Mention

Anna: Alex Albers, Luke Albers, Nathan Arling, Erik Bensman, Matthew Bruce, Ryan Counts, Carter Huelskamp, Jordan Jurosic
Coldwater: Brandon Kunk, Kyle McKibben, Blake Spangler
Delphos St John’s: Wes Buettner, Austin Schulte
Fort Recovery: Tony Keller, Nick Link, Nate Lochtefeld, Seth Riegle, Alex Schoen, Kyle Schroer, Darien Sheffer, Mitch Stammen
Marion Local: Kyle Homan, Chris Lochtefeld, Aaron Nietfeld
Minster: Sam Dues, JR Nixon
New Bremen: Nick Gusching, Trey Naylor, Greg Parker, Adrian Speelman
Parkway: Sage Dugan, Kevin Flaugher, Ryan Lautzenheiser, Jared Puthoff, Adam Stutz
St Henry: Caleb Bender, Austin Clune, DJ Kunkler,
Versailles: Dan Borchers, Kyle Dieringer, Mitchell Harshbarger, Josh Kremer

Coldwater, Minster, Marion Local & Fort Recovery are ranked in the final Weekly 2014 AP State Football Poll.

football_150Coldwater is ranked 2nd in Division V and Minster is ranked 9th in Division VI.  Marion Local is ranked 1st and Fort Recovery is ranked 12th in Division VII in the final weekly 2014 AP State Football Poll.

Complete AP State Football Poll

By |2014-12-22T21:51:40-04:00November 3rd, 2014|Coldwater Cavaliers, Football, Fort Recovery Indians, Marion Local Flyers, Minster Wildcats, Scores|Comments Off on Coldwater, Minster, Marion Local & Fort Recovery are ranked in the final Weekly 2014 AP State Football Poll.

OHSAA Football Computer Rankings – Week 10

OHSAAThe MAC has 6 of their 10 schools moving on to the playoffs in the final OHSAA Football Computer Rankings.

Division V Region 16
4. Coldwater

Division VI Region 22
3. Minster, 7. Versailles, 10. St. Henry, 12. Anna, 22. Parkway, 24. New Bremen

Division VII Region 24
8. Delphos St. John’s

Division VII Region 26
1. Marion Local, 5. Fort Recovery

Complete OHSAA Football Computer Rankings

2014 OHSAA Volleyball Tournament Brackets

OHSAADivision III

State Final 4 (Versailles)

Division III State Semifinal
Gilmour Academy 3 Versailles 0 (25-20, 25-19, 25-22)

Millbury Regional (Coldwater)

Division III Regional Championship at Lake
Huron 3 Coldwater 1 (23-25, 25-22, 25-21, 29-27)

Division III Regional Semifinal at Millbury
Coldwater 3 Otsego 2 (25-22, 25-16, 18-25, 20-25, 15-9)

Kettering Regional (Versailles)

Division III Regional Championship at Kettering Fairmont
Versailles 3 Sparta Highland 0 (25-16, 25-22, 25-23)

Division III Regional Semifinal at Kettering
Versailles 3 Miami East 0 (25-13, 25-9, 25-12)

Kalida District (Coldwater, Fort Recovery, Parkway)

Division III District Championship at Kalida
Coldwater 3 Liberty-Benton 1 (25-13, 25-21, 22-25, 25-18)

Division III District Semifinal at Kalida
Coldwater 3 Columbus Grove 0 (25-11, 25-18, 25-14)

Division III Sectional Championship at Ottawa-Glandorf
Ottawa-Glandorf 3 Fort Recovery 1 (25-11, 23-25, 25-18, 25-11)

Division III Sectional Championship at Coldwater
Coldwater 3 Delphos Jefferson 0 (25-5, 25-11, 25-12)

Division III Sectional Semifinal at Parkway
Fort Recovery 3 Parkway 1 (25-20, 25-23, 16-25, 25-15)

Division III Sectional Semifinal at Coldwater
Coldwater 3 Allen East 0 (25-7, 25-12, 25-18)

Tipp City 2 District (Versailles)

Division III District Championship at Tippecanoe
Versailles 3 Cincinnati Madeira 0 (25-14, 25-18, 25-10)

Division III District Semifinal at Brookville
Versailles 3 Anna 0 (25-20, 25-21, 25-17)

Division III Sectional Championship at Brookville
Versailles 3 Milton-Union 0 (25-6, 25-10, 25-11)

Division IV

Tipp City Regional (Minster)

Division IV Regional Semifinal at Tippecanoe
Fort Loramie 3 Minster 1 (25-15, 25-21, 16-25, 25-10)

Van Wert District (Delphos St. John’s, Marion Local, Minster, New Bremen, New Knoxville, St. Henry)

Division IV District Championship at Van Wert
Minster 3 St. Henry 1 (25-27, 25-23, 25-13, 25-17)

Division IV District Semifinals at Van Wert
St. Henry 3 New Bremen 1 (23-25, 25-18, 25-19, 26-24)
Minster 3 New Knoxville 0 (25-20, 25-19, 26-24)

Division IV Sectional Championship at St. Henry
St. Henry 3 Ottoville 0 (25-10, 25-18, 25-12)

Division IV Sectional Championship at New Bremen
New Bremen 3 Delphos St. John’s 0 (25-17, 25-20, 25-7)

Division IV Sectional Championship at Minster
Minster 3 Marion Local 1 (25-18, 25-20, 20-25, 25-15)

Division IV Sectional Championship at New Knoxville
New Knoxville 3 Lincolnview 0 (25-16, 25-10, 25-21)

Division IV Sectional Semifinal at New Bremen
New Bremen 3 Perry 0 (25-9, 25-9, 25-9)

Division IV Sectional Semifinal at Delphos St. John’s
Delphos St. John’s 3 Temple Christian 0 (25-18, 25-13, 25-18)

Division IV Sectional Semifinal at Ada
Marion Local 3 Ada 1 (25-14, 19-25, 25-21, 25-18)

2014 OHSAA Cross Country State Championships

OHSAADivision III State Cross Country Championships
Boys
11. St. Henry 244

Individuals: 7. Jon Wenning, Coldwater; 11. Spencer Schulze, St. Henry; 28. Richie Ware, Versailles; 45. Dan Seas, Coldwater; 50. Cort Speckman, New Bremen; 70. Justin Hoying, St. Henry; 88. Devin Huelskamp, St. Henry; 103. Scott Knapke, St. Henry; 108. Alex Hemmelgarn, St. Henry; 119. Braydon Hoying, St. Henry; 144. Ryan Barhorst, St. Henry

Complete Division III Boys Results

Girls
4. Minster 148, 10. Coldwater 228, 12. Versailles 287, 15. St. Henry 341

Individuals: 1. Sarah Kanney, Coldwater (Individual Division III State Champion);  12. Morgan Pohl, Minster; 16. Hannah Privette, New Knoxville; 20. Kaci Bornhorst, Minster; 51. Lauren Seas, Coldwater; 53. Murphy Grow, Versailles; 56. Cassie Francis, Minster; 66. Gabrielle Barga, Minster; 74. Madison Grilliot, Versailles; 75. Lindsey Schulze, St. Henry; 77. Kierstin Siefring, Coldwater; 79. Julia Slonkosky, Minster; 82. Breanna Schulze, St. Henry; 84. Lisa Barlage, Minster; 89. Margaret Meiring, Minster; 90. Kenia McEldowney, Versailles; 99. Makayla Hoying, St. Henry; 100. Kelly Jutte, Coldwater; 103. Brynna Blakeley, Versailles; 107. Olivia Hemmelgarn, St. Henry; 109. Hannah Rose, Versailles; 111. Ashley Schoenherr, Coldwater; 116. Tami Groff, Versailles; 119. Hannah Wenig, Versailles; 122. Shannon McNeil, Coldwater; 129. Mariah Bruns, Coldwater; 130. Katelyn Goettemoel, St. Henry; 131. Riley Post, St. Henry; 140. Rachel Post, St. Henry

Complete Division III Girls Results

By |2014-11-01T22:54:09-04:00November 1st, 2014|Coldwater Cavaliers, Cross Country Boys, Cross Country Girls, Minster Wildcats, New Bremen Cardinals, New Knoxville Rangers, Scores, St. Henry Redskins, Versailles Tigers|Comments Off on 2014 OHSAA Cross Country State Championships

2014 OHSAA Girls Cross Country State Tournament

OHSAADivision III State Cross Country Championships

Girls
4. Minster 148, 10. Coldwater 228, 12. Versailles 287, 15. St. Henry 341

Individuals: 1. Sarah Kanney, Coldwater (Individual Division III State Champion);  12. Morgan Pohl, Minster; 16. Hannah Privette, New Knoxville; 20. Kaci Bornhorst, Minster; 51. Lauren Seas, Coldwater; 53. Murphy Grow, Versailles; 56. Cassie Francis, Minster; 66. Gabrielle Barga, Minster; 74. Madison Grilliot, Versailles; 75. Lindsey Schulze, St. Henry; 77. Kierstin Siefring, Coldwater; 79. Julia Slonkosky, Minster; 82. Breanna Schulze, St. Henry; 84. Lisa Barlage, Minster; 89. Margaret Meiring, Minster; 90. Kenia McEldowney, Versailles; 99. Makayla Hoying, St. Henry; 100. Kelly Jutte, Coldwater; 103. Brynna Blakeley, Versailles; 107. Olivia Hemmelgarn, St. Henry; 109. Hannah Rose, Versailles; 111. Ashley Schoenherr, Coldwater; 116. Tami Groff, Versailles; 119. Hannah Wenig, Versailles; 122. Shannon McNeil, Coldwater; 129. Mariah Bruns, Coldwater; 130. Katelyn Goettemoel, St. Henry; 131. Riley Post, St. Henry; 140. Rachel Post, St. Henry

Complete Division III Girls Results

Division III Girls – Region 10 – Tiffin
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
1. Minster 38, 3. Coldwater 98, 4. St. Henry 148, 10. New Bremen 260
State Qualifiers: 6. Hannah Privette, New Knoxville
Complete Results

Division III Girls – Region 12 – Troy
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
3. Versailles 119
State Qualifiers: n/a
Complete Results

Division III Girls – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 18, 3. New Bremen 97, 6. Marion Local 150, 9. Parkway 243, New Knoxville (no team score), Delphos St. John’s (no team score)
Individual Regional Qualifiers: 1. Hannah Privette, New Knoxville
Complete Results

Division III Girls – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Coldwater 32, 2. St. Henry 63, 7. Fort Recovery 187
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Girls – Dayton C – Miami Valley Career Technical Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Troy.
1. Versailles 49
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

 

 

2014 OHSAA Boys Cross Country State Tournament

OHSAADivision III State Cross Country Championships
Boys
11. St. Henry 244

Individuals: 7. Jon Wenning, Coldwater; 11. Spencer Schulze, St. Henry; 28. Richie Ware, Versailles; 45. Dan Seas, Coldwater; 50. Cort Speckman, New Bremen; 70. Justin Hoying, St. Henry; 88. Devin Huelskamp, St. Henry; 103. Scott Knapke, St. Henry; 108. Alex Hemmelgarn, St. Henry; 119. Braydon Hoying, St. Henry; 144. Ryan Barhorst, St. Henry

Complete Division III Boys Results

Division III Boys – Region 10 – Tiffin
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
2. St. Henry 109, 5. New Bremen 152, 10. Coldwater 216, 14. Minster 309
State Qualifiers: 5. Jon Wenning, Coldwater; 12. Cort Speckman, New Bremen; 16. Dan Seas, Coldwater
Complete Results

Division III Boys – Region 12 – Troy
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
7. Versailles 226
State Qualifiers: 5. Richie Ware, Versailles
Complete Results

Division III Boys – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. St. Henry 53, 3. Coldwater 90, 4. Minster 99, 7. Delphos St. John’s 245, 9. Marion Local 261, 11. Fort Recovery 287, 12. Parkway 303
Individual Regional Qualifiers: 8. Curtis Pohlman, Delphos St. John’s; 9. Travis Sutter, Fort Recovery
Complete Results

Division III Boys – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. New Bremen 56, New Knoxville (no team score)
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Boys – Dayton B – Miami Valley Career Technical Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Troy.
3. Versailles 62
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results