2014 OHSAA Girls Cross Country State Tournament

OHSAADivision III State Cross Country Championships

Girls
4. Minster 148, 10. Coldwater 228, 12. Versailles 287, 15. St. Henry 341

Individuals: 1. Sarah Kanney, Coldwater (Individual Division III State Champion);  12. Morgan Pohl, Minster; 16. Hannah Privette, New Knoxville; 20. Kaci Bornhorst, Minster; 51. Lauren Seas, Coldwater; 53. Murphy Grow, Versailles; 56. Cassie Francis, Minster; 66. Gabrielle Barga, Minster; 74. Madison Grilliot, Versailles; 75. Lindsey Schulze, St. Henry; 77. Kierstin Siefring, Coldwater; 79. Julia Slonkosky, Minster; 82. Breanna Schulze, St. Henry; 84. Lisa Barlage, Minster; 89. Margaret Meiring, Minster; 90. Kenia McEldowney, Versailles; 99. Makayla Hoying, St. Henry; 100. Kelly Jutte, Coldwater; 103. Brynna Blakeley, Versailles; 107. Olivia Hemmelgarn, St. Henry; 109. Hannah Rose, Versailles; 111. Ashley Schoenherr, Coldwater; 116. Tami Groff, Versailles; 119. Hannah Wenig, Versailles; 122. Shannon McNeil, Coldwater; 129. Mariah Bruns, Coldwater; 130. Katelyn Goettemoel, St. Henry; 131. Riley Post, St. Henry; 140. Rachel Post, St. Henry

Complete Division III Girls Results

Division III Girls – Region 10 – Tiffin
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
1. Minster 38, 3. Coldwater 98, 4. St. Henry 148, 10. New Bremen 260
State Qualifiers: 6. Hannah Privette, New Knoxville
Complete Results

Division III Girls – Region 12 – Troy
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
3. Versailles 119
State Qualifiers: n/a
Complete Results

Division III Girls – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 18, 3. New Bremen 97, 6. Marion Local 150, 9. Parkway 243, New Knoxville (no team score), Delphos St. John’s (no team score)
Individual Regional Qualifiers: 1. Hannah Privette, New Knoxville
Complete Results

Division III Girls – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Coldwater 32, 2. St. Henry 63, 7. Fort Recovery 187
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Girls – Dayton C – Miami Valley Career Technical Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Troy.
1. Versailles 49
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results