11/4 OHSAA Cross Country State Championships

Division II State Cross Country Championships at National Trail Raceway
Boys
Versailles NTS
Individual Results: 5. Joe Spitzer, Versailles
Complete Results

Division III State Cross Country Championships at National Trail Raceway
Boys
16. St. Henry 342, 18. Minster 422
Complete Results

Girls
1. Minster 34 (State Champions); 11. Versailles 322, 13. St. Henry 325
Individual Results: 1. Emma Watcke, Minster (Individual State Champion);  4. Gwendolyn Meiring, Minster; 9. Kaitlynn Albers, Minster; 13. Mackenzie Bohman, Minster; 22. Ella Boate, Minster; 30. Kelsey Broering, Marion Local; 47. Cassie Francis, Minster; 50. Madeline Magoto, Minster; 64. Kenia McEldowney, Versailles; 65. Ashley Bruns, St. Henry; 68. Katie Kunkler, St. Henry; 93. Megan Rismiller, Versailles; 103. Maria Mangen, Versailles; 117. Chloe Will, Fort Recovery; 119. Vannessa Goewert, St. Henry; 125. Dana Rose, Versailles; 129. Olivia Hemmelgarn, St. Henry; 132. Alexis Heath, St. Henry; 133. Kennedy McEldowney, Versailles; 135. Erin Clune, St. Henry; 149. Liz Watren, Versailles; 150. Hannah Bey, Versailles; 155. Brooke Speck, St. Henry
Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2017 Division III State Champions

Minster Girls Cross Country – 2017 Division III State Champions

 

10/28 OHSAA Cross Country Regionals

Division III Regional at Tiffin
Boys
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
3. Minster 195, 5. St. Henry 208, 9. Parkway 271, 23. Coldwater 519
Individual State Qualifiers: 16. Kyle Roth, Parkway; 26. Matt Gaerke, Parkway
Complete Results

Girls
Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the state.
1. Minster 40, 4. St. Henry 166, 10. Coldwater 267, 12. Marion Local 334, 13. New Bremen 349, 15. Fort Recovery 365
Individual State Qualifiers: 14. Kelsey Broering, Marion Local; 19. Chloe Will, Fort Recovery
Complete Results

Division II Regional at Troy
Boys
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
Versailles NTS
Individual State Qualifiers: 1. Joe Spitzer, Versailles
Complete Results

Division III Regional at Troy
Girls

Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the state.
3. Versailles 100
Individual State Qualifiers: n/a
Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2017 OHSAA Division III Regional Champions

10/21 OHSAA Cross Country Districts

Division III Boys – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 40, 2. Parkway 50, 7. Marion Local 203, 8. Fort Recovery 209, 11. New Knoxville 281, Delphos St. John’s NTS
Individual Regional Qualifiers: 14. Drew Muhlenkamp, Fort Recovery
Complete Results

Division III Boys – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. St. Henry 61, 4. Coldwater 118, 6. New Bremen 138
Individual Regional Qualifiers: 16. Ezra Ferguson, New Bremen
Complete Results

Division II Boys – Cedarville University
Qualifiers: Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the regional tournament at Troy.
10. Versailles 239
Individual Regional Qualifiers: 1. Joe Spitzer, Versailles
Complete Results

Division III Girls – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Minster 19, 2. Coldwater 80, 3. Marion Local 91, 6. Delphos St. John’s 171
Individual Regional Qualifiers: 15. Jenia Freewalt, Delphos St. John’s
Complete Results

Division III Girls – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. St. Henry 51, 3. New Bremen 70, 4. Fort Recovery 89, 6. Parkway 155, 8. New Knoxville 228
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Girls – Cedarville University
Qualifiers: Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.
3. Versailles 121
Individual Regional Qualifiers: n/a
Complete Results

Minster Girls Cross Country – 2017 Division III District Champions

Minster Boys Cross Country – 2017 Division III District Champions

2017 MAC Cross Country Championships

Boys
1. Minster 37, 2. St. Henry 61, 3. Versailles 88, 4. Parkway 109, 5. New Bremen 120, 6. Coldwater 128, 7. Marion Local 194, 8. Fort Recovery 198, 9. New Knoxville 240, 10. Delphos St. John’s NTS
Complete Individual Results
Top 10 Finishers: 1. Joe Spitzer, Versailles; 2. Devin Huelskamp, St. Henry; 3. Andrew Broering, Minster; 4. Luke Barga, Minster; 5. Jon Albers, Minster; 6. Kyle Roth, Parkway; 7. Matt Gaerke, Parkway; 8. Carter Pohl, Minster; 9. Andrew Schoen, Coldwater; 10. Braydon Hoying, St. Henry

Girls
1. Minster 16, 2. Coldwater 83, 3. St. Henry 84, 4. Versailles 121, 5. Marion Local 144, 6. Fort Recovery 151, 7. New Bremen 156, 8. Delphos St. John’s 251, 9. Parkway 257, 10. New Knoxville 287
Complete Individual Results
Top 10 Finishers: 1. Emma Watcke, Minster; 2. Kaitlynn Albers, Minster; 3. Mackenzie Bohman, Minster; 4. Gwendolyn Meiring, Minster; 5. Kelsey Broering, Marion Local; 6. Cassie Francis, Minster; 7. Ella Boate, Minster; 8. Chloe Will, Ft. Recovery; 9. Lillian Hirschfeld, Minster; 10. Ashley Bruns, St. Henry

Minster Boys & Girls Varsity and Junior High Cross Country Teams – 2017 MAC Champions

Junior High
Boys
1. Minster 46, 2. Parkway 59, 3. Versailles 78, 4. Marion Local 106, 5. Coldwater 128, 6. New Bremen 140, 7. Delphos St. John’s 162, 8. St. Henry 180
Complete Individual Results

Girls
1. Minster 31, 2. Coldwater 34, 3. Fort Recovery 98, 4. St. Henry 133, 5. Versailles 133, 6. New Bremen 141, 7. Delphos St. John’s 187, 8. Marion Local 208
Complete Individual Results

9/16 Cross Country Results

Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational
Boys Blue Division (19 teams)
5. St. Henry 145, 9. Coldwater 252
Complete Results

Boys Gold Division (15 teams)
15. New Knoxville 360, Delphos St. John’s NTS
Complete Results

Girls Blue Division (14 teams)
1. St. Henry 63, 2. Coldwater 81
Complete Results

Girls Gold Division (10 teams)
9. New Knoxville 204, Delphos St. John’s NTS
Complete Results

9/9 Cross Country Results

Tiffin Cross Country Carnival
Boys Division III (41 teams)
6. Minster 258, 33. Coldwater 807
Complete Results

Boys Division II (47 teams)
17. Versailles 576
Complete Results

Girls Division III (54 teams)
1. Minster 55, 7. Versailles 270, 10. Coldwater 382, 34. Fort Recovery 832
Complete Results

Spencerville Bearcat Invitational
Boys Red Division (12 teams)
3. St. Henry 110, 4. Parkway 119, 7. New Bremen 157, 11. New Knoxville 282
Complete Results

Girls Red Division (11 teams)
1. St. Henry 38, 4. New Bremen 84, 6. Parkway 161, 8. Delphos St. John’s 220, 9. New Knoxville 269
Complete Results

9/2 Cross Country Results

Columbus Grove Invitational
Girls Large (18 teams)
1. Minster 15
Complete Team Results | Complete Results

Boys Small (24 teams)
1. Minster 56
Complete Team Results | Complete Results

Marion Invitational
Boys (23 teams)
8. Coldwater 235

Girls (19 teams)
1. Coldwater 67

8/26 Cross Country Results

Boys
Blue Jay Invitational (14 teams)
3. New Bremen 111
Complete Results

Bob Schul Invitational DII Small/DIII (33 teams)
2. Minster 124, 8. Versailles 291
Complete Results

Celina Rotary Invitational Division III (9 teams)
2. St. Henry 54, 3. Parkway 79, 5. Coldwater 118, 6. Fort Recovery 175, 7. Marion Local 184, 9. New Knoxville 225
Complete Results

Girls
Blue Jay Invitational (11 teams)
3. New Bremen 87, 8. Delphos St. John’s 224
Complete Results

Bob Schul Invitational DIII (19 teams)
1. Minster 21, 3. Versailles 129
Complete Results

Celina Rotary Invitational Division III (8 teams)
3. St. Henry 67, 4. Coldwater 85, 5. Marion Local 130, 6. Fort Recovery 170, 7. Parkway 174, 8. New Knoxville 245
Complete Results

8/22 Cross Country Results

Boys
Auglaize County Invitational at St Marys (4 teams)
2. New Bremen 47, 4. New Knoxville 111

Mercer County Meet at Celina (6 teams)
2. St. Henry 51, 3. Parkway 61, 4. Coldwater 80, 5. Fort Recovery 127, 6. Marion Local 156

Girls
Auglaize County Invitational at St Marys (4 teams)
2. New Bremen 37, 4. New Knoxville 115

Mercer County Meet at Celina (6 teams)
2. St. Henry 52, 3. Coldwater 54, 4. Marion Local 90, 5. Fort Recovery 115, 6. Parkway 139