3/7 OHSAA Boys Basketball Districts

Division IV District Semifinals at Wapakoneta
Perry 62 Minster 50
Fort Recovery 48 St. Henry 34

Division IV District Semifinal at Elida
Delphos St. John’s 53 Continental 31

3/4 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at St. Marys
Marion Local 64 Allen East 46

Division III District Semifinal at Northmont
Versailles 54 Dayton Christian 39

3/4 OHSAA Girls Basketball Districts

Division III District Championship at Springfield
Versailles 72 Bethel-Tate 21

Division IV District Championship at Wapakoneta
Minster 73 Upper Scioto Valley 52

3/4 OHSAA Boys Bowling State Tournament

2017 OHSAA Division II Boys Bowling State Tournament at Wayne Webb’s Columbus Bowl
State Quarterfinal
Woodridge 3 Coldwater 2 (189-183, 143-172, 215-197, 176-206, 233-202)
St. Marys 3 Versailles 1 (151-171, 231-168, 184-160, 223-146)

Qualifying Round (16 teams)
(Top 8 teams move on to State Quarterfinals)
1. Coldwater 3619, 5. Versailles 3376

Individual Results
3. Trey James, Coldwater 682; 8. Trey Buehler, St. Henry 637; 10. Jacob Wenig, Versailles 629; 20. Alex Groff, Versailles 612; 32. Luke Shellhaas, Versailles 586; 32. Ben Schmitmeyer, Coldwater 586; 35. Cory Whitacre, Coldwater 585; 61. Kyle Cotner, Versailles 528; 82. Caden Seitz, Coldwater 397; 83. Joe Wenning, Coldwater 386; 89. Brody Hyre, Versailles 344

Boys Division II Individual Results | Boys Division II Team Qualifying | Boys Division II Team Finals

3/4 OHSAA Wrestling Districts

Division III District at Troy
(Four (4) from each weight class will advance to the State Tournament)
4. Versailles 100, 13. Coldwater 45, 23. Delphos St. John’s 25, 49. Parkway 1
State Qualifiers:
145: 2. Tanner Bey, Versailles
170: 2. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Jonathan Moorman, Versailles
182: 2. Jerome Bey, Versailles
Brackets | Final Results | Placers

3/3 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Elida
Wayne Trace 80 Parkway 62

Division IV Sectional Championship at Ottawa-Glandorf
Delphos St. John’s 51 Cory-Rawson 36

Division IV Sectional Championship at Allen East
Minster 54 Temple Christian 48

Division IV Sectional Championships at Coldwater
St. Henry 64 Upper Scioto Valley 51
Fort Recovery 52 New Bremen 32

3/3 OHSAA Girls Bowling State Tournament

2017 OHSAA Division II Girls Bowling State Tournament at Wayne Webb’s Columbus Bowl
State Championship
Coldwater 3 Willard 0 (227-168, 167-159, 187-148)

State Semifinal
Coldwater 3 Norton 0 (171-147, 153-112, 196-125)

State Quarterfinal
Coldwater 3 Plain City Jonathan Alder 0 (182-147, 172-144, 156-151)

Qualifying Round (16 teams)
(Top 8 teams move on to State Quarterfinals)
2. Coldwater 3343

Individual Results
4. Paige Hartings, Coldwater 614; 16. Emily Fortener, Coldwater 556; 23. Carlie Schoenherr, Coldwater 540; 33. Madison Fox, Coldwater 524; 80. Brianna Wenning, Coldwater 435; 99. Kailey Niekamp, Coldwater 146

Girls Division II Individual Results | Girls Division II Team Qualifying | Girls Division II Team Finals

Coldwater Girls Bowling – 2017 Division II State Champions

3/2 OHSAA Girls Basketball Districts

Division III District Semifinals at Elida
Columbus Grove 51 Coldwater 31
Liberty-Benton 43 Fort Recovery 37

Division IV District Semifinals at Wapakoneta
Upper Scioto Valley 47 Marion Local 43, OT
Minster 39 New Bremen 23

2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinals at Elida
Parkway 70 Riverdale 40
Bluffton 60 Coldwater 59

Division III Sectional Championship at Northmont
Versailles 89 Greenon 36

Division IV Sectional Semifinal at Allen East
Temple Christian 46 New Knoxville 40

Division IV Sectional Semifinals at Coldwater
St. Henry 72 Waynesfield-Goshen 37
New Bremen 65 Ada 31

2016-17 MAC Boys Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Justin Ahrens, Versailles
MAC Coach of the Year: Travis Swank, Versailles

First Team
Dylan Thobe – Coldwater – Senior
Timothy Kreeger – Delphos St. John’s – Senior
Jared Wurst – Delphos St. John’s – Sophomore
Micaiah Cox – Fort Recovery – Senior
Nathan Bruns – Marion Local – Sophomore
Tyler Mescher – Marion Local – Junior
Aaron Ernst – Minster – Senior
Nick Topp – New Knoxville – Senior
Tyler Schlarman – St. Henry – Junior
AJ Ahrens – Versailles – Junior
Justin Ahrens – Versailles – Junior
Alex Wendel – Versailles – Senior

Second Team
Marcus Bruns – Coldwater – Sophomore
Neal Muhlenkamp – Coldwater – Senior
Matt Bihn – Fort Recovery – Senior
Payton Jutte – Fort Recovery – Sophomore
Caleb Martin – Fort Recovery – Senior
Tyler Prenger – Marion Local – Junior
Mike Ketner – Minster – Sophomore
Nolan Bornhorst – New Bremen – Freshman
Mason Baxter – Parkway – Sophomore
Ryan Luttmer – St. Henry – Junior
Conner Custenborder – Versailles – Senior
Keaton McEldowney – Versailles – Junior

Honorable Mention
Derek Albers – Coldwater
Owen Rode – Delphos St. John’s
Ryan Braun – Fort Recovery
Collin Everman – Marion Local
Bryce Schmiesing – Minster
Luke Vonderhaar – New Bremen
Nathan Tinnerman – New Knoxville
Jack Wehe – Parkway
Blake Hoyng – St. Henry
Austin Knapke – Versailles

2/27 Boys Basketball Scores

Minster 74 Toledo Waite 69

2/25 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Lincolnview
Coldwater 62 Bluffton 57

Division III Sectional Championships at Wapakoneta
Liberty-Benton 57 St. Henry 36
Fort Recovery 48 Patrick Henry 38

Division III District Semifinal at Franklin-Monroe
Versailles 68 Miami East 36

Division IV Sectional Championship at Allen East
Marion Local 49 New Knoxville 47

Division IV Sectional Championship at Bath
Minster 58 Hardin Northern 21
New Bremen 44 Lima Central Catholic 37

2017 OHSAA Swimming & Diving State Tournament

OHSAA Division II Swimming & Diving State Tournament
Boys
Diving: 3. Caleb Keck, Coldwater
DII Swimming Final Results | DII Boys Diving Results | DII Girls Diving Results | DII Swimming Prelim Results

2/25 OHSAA Individual Wrestling Sectionals

Division III Sectional Tournament at Lima Central Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Coldwater 167.5; 10. Delphos St. John’s 73.0; 12. Parkway 39.0
District Qualifiers:
106: 4. Tristen McKee, Parkway
113: 3. Brian Chmielewski, Coldwater
120: 3. Koby Boggs, Coldwater
126: 3. Justin Sigler, Coldwater; 4. Preston Browning, Parkway
152: 4. Seth Obringer, Coldwater
160: 1. Evyn Pohlman, Delphos St. John’s
170: 1. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Tyler Hemmelgarn, Coldwater
182: 4. Zach Meyer, Coldwater
195: 3. Desmond Brown, Coldwater
220: 2. Zach Klosterman, Coldwater
285: 1. Thomas Schwieterman, Coldwater
Brackets | Final Results | Placers

Division III Sectional Tournament at Lehman Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Versailles 197.5
District Qualifiers:
106: 2. Cael Bey, Versailles
120: 4. Jacob Poling, Versailles
126: 2. Preston Platfoot, Versailles
145: 2. Tanner Bey, Versailles
170: 2. Jonathan Moorman, Versailles
182: 1. Jerome Bey, Versailles
195: 2. Jacob Rismiller, Versailles
285: 4. Jeffrey Ware, Versailles
Brackets | Final Results | Placers

2/24 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Northmont
Versailles 65 Milton-Union 35

2/24 MAC Boys Basketball Scores

Marion Local 77 Coldwater 60
Fort Recovery 48 New Knoxville 41
Minster 79 Parkway 57
St. Henry 58 New Bremen 56

Non-Conference:
Delphos St. John’s 52 Continental 43

2/24 OHSAA Girls Bowling Districts

Girls Division II District Tournament at Interstate Lanes
(Top 3 teams and 3 individuals not advancing on a team qualify for State)
1. Coldwater 3763, 7. Minster 3182
Individual State Qualifiers: none
Individual Results

2/23 OHSAA Boys Bowling Districts

Boys Division II District Tournament at Interstate Lanes
(Top 3 teams and 3 individuals not advancing on a team qualify for State)
3. Coldwater 4062, 4. St. Henry 4037
Individual State Qualifiers: 2. Trey Buehler, St. Henry
Team Results | Individual Results

2/22 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Wapakoneta
Fort Recovery 63 Parkway 32

Division IV Sectional Semifinals at Allen East
New Knoxville 34 Lincolnview 30
Marion Local 50 Spencerville 32

Division IV Sectional Semifinal at Bath
New Bremen 50 Waynesfield-Goshen 48

Versailles is ranked in the final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Versailles is ranked 2nd in Division III in the final weekly Associated Press boys basketball state poll of 2017.

Complete AP Boys Basketball State Poll