2017 Individual State Wrestling Championships

Division III Individual State Wrestling Championships
28. Delphos St. John’s 20, 47. Versailles 10

Brackets | Results

145: Tanner Bey, Versailles – did not place
170: Brett Vonderwell, Delphos St. John’s – State Runner-up
170: Jonathan Moorman, Versailles – did not place
182: Jerome Bey, Versailles – 7th place

3/4 OHSAA Wrestling Districts

Division III District at Troy
(Four (4) from each weight class will advance to the State Tournament)
4. Versailles 100, 13. Coldwater 45, 23. Delphos St. John’s 25, 49. Parkway 1
State Qualifiers:
145: 2. Tanner Bey, Versailles
170: 2. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Jonathan Moorman, Versailles
182: 2. Jerome Bey, Versailles
Brackets | Final Results | Placers

2/25 OHSAA Individual Wrestling Sectionals

Division III Sectional Tournament at Lima Central Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Coldwater 167.5; 10. Delphos St. John’s 73.0; 12. Parkway 39.0
District Qualifiers:
106: 4. Tristen McKee, Parkway
113: 3. Brian Chmielewski, Coldwater
120: 3. Koby Boggs, Coldwater
126: 3. Justin Sigler, Coldwater; 4. Preston Browning, Parkway
152: 4. Seth Obringer, Coldwater
160: 1. Evyn Pohlman, Delphos St. John’s
170: 1. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Tyler Hemmelgarn, Coldwater
182: 4. Zach Meyer, Coldwater
195: 3. Desmond Brown, Coldwater
220: 2. Zach Klosterman, Coldwater
285: 1. Thomas Schwieterman, Coldwater
Brackets | Final Results | Placers

Division III Sectional Tournament at Lehman Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Versailles 197.5
District Qualifiers:
106: 2. Cael Bey, Versailles
120: 4. Jacob Poling, Versailles
126: 2. Preston Platfoot, Versailles
145: 2. Tanner Bey, Versailles
170: 2. Jonathan Moorman, Versailles
182: 1. Jerome Bey, Versailles
195: 2. Jacob Rismiller, Versailles
285: 4. Jeffrey Ware, Versailles
Brackets | Final Results | Placers

2/11 Wrestling Results

Allen County Invitational (10 teams)
7. Delphos St. John’s 105.5

2/1 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament Scores

Division III Region 24 Regional Semifinal
Versailles 49 Coldwater 20

Division III Region 24 Regional Championship
Mechanicsburg 42 Versailles 25

1/28 Wrestling Results

LCC Thunderbird Invitational (39 teams)
8. Coldwater 104, 19 Delphos St. John’s 42

1/25 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament Scores

Division III, Region 24B
Bluffton 43 Parkway 30
Versailles 67 Bluffton 6
Coldwater 50 Delphos Jefferson 26

1/14 Wrestling Results

Maumee Bay Classic (41 teams)
16. Versailles 73.5

Coldwater Cavalier Wrestling Invitational
1. Jay County, IN 5-0, 2. Coldwater 4-1, 3. Celina 3-2, 3. Delphos Jefferson 3-2, 5. Van Wert 2-3, 5. Wayne Trace 2-3, 7. Rushville 1-4, 8. Columbus Grove 0-5

Pool Round 1
Coldwater 53 – Covington 9
Jay County 58 – Van Wert 23
Celina 54 – Rushville, IN 24
Delphos Jefferson 36 – Wayne Trace 32
Pool Round 2
Coldwater 47 – Celina 23
Jay County 54 – Wayne Trace 29
Rushville 46 – Columbus Grove 15
Van Wert 45 – Delphos Jefferson 33
Pool Round 3
Coldwater 49 – Rushville 23
Jay County 46 – Delphos Jefferson 35
Celina 54 – Columbus Grove 24
Van Wert 48 – Wayne Trace 36
Pool Crossover Round 1
Jay County 65 – Celina 12
Coldwater 60 – Van Wert 12
Delphos Jefferson 57 – Columbus Grove 21
Wayne Trace 41 – Rushville 36
Pool Cross over Round 2
Jay County 37 – Coldwater 33 (Championship Match)
Celina 48 – Van Wert 31
Delphos Jefferson 47 – Rushville 36
Wayne Trace 48 – Columbus Grove 30

1/10 Wrestling Results

Versailles 67 Brookville 9

 

1/7 Wrestling Results

Troy Invitational (14 teams)
3. Coldwater 179, 9. Delphos St. John’s 82.5

12/28 Wrestling Results

GMVWA Holiday Tournament – Small Schools (29 teams)
5. Versailles 109

12/23 Wrestling Results

Parkway Invitational (10 teams)
Parkway, Versailles

Jay County Invitational (18 teams)
4. Coldwater 139

12/10 Wrestling Results

Lincolnview Lancer Invitational (11 teams)
7. Parkway 121

12/6 Wrestling Scores

Versailles 62 Covington 6

12/3 Wrestling Results

wrestling_1502016 Coldwater Sielski Wrestling Invitational
1) Milton Union 5-0
2) Elida 4-1
3) Edgerton 4-1
4) Adams Central 3-2
5) Clyde 3-2
6) St. Marys 2-3
7) Preble Shawnee 2-3
8) Coldwater 1-4
9) Spencerville 1-4
10) Select Team 0-5

Final Matchup Championship Round Scores
1st/2nd: Milton Union over Elida 36-31
3rd/4th: Edgerton over Adams Central 45-32
5th/6th: Clyde over St. Marys 35-24
7th/8th: Preble Shawnee over Coldwater 47-30

2016 Jim McCracken Invitational (20 teams)
2. Versailles 262.5, 15. Delphos St. John’s 60.5

2016 OHSAA Individual Wrestling State Tournament

ohsaawrestlingchampionshipslogoDivision III State Individual State Wrestling Championships at Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University, Columbus
78. Coldwater 2, 86. Versailles 1, Delphos St. John’s 0
138: Tanner Bey, Versailles lost in Championship Preliminaries & Consolation Round One
145: Spencer Seibert, Coldwater lost in Championship Quarterfinals & Consolation Round Two
160: Corey Dieringer, Versailles lost in Championship Preliminaries & Consolation Round Two
160: Brett Vonderwell, Delphos St. John’s lost in Championship Preliminaries & Consolation Round One
182: Peyton Hamrick, Parkway – withdrew
195: Kyle Gigandet, Versailles lost in Championship Preliminaries & Consolation Round One

State Individual Tournament Pairings | State Individual Tournament Participants | State Individual Tournament Brackets | State Individual Tournament Results

2/27 OHSAA Wrestling Districts

ohsaa_150Division III District at Troy
(4 from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University)
Final Brackets | Final Results | Placers | Participants
4. Versailles 85.5, 5. Coldwater 69, 28. Delphos St. John’s 21, 30. Parkway 18

State Qualifiers:
138: 4. Tanner Bey, Versailles
145: 4. Spencer Seibert, Coldwater
160: 2. Corey Dieringer, Versailles; 3. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s
182: 2. Peyton Hamrick, Parkway
195: 3. Kyle Gigandet, Versailles

2/20 OHSAA Wrestling Sectionals

ohsaa_150Division III Sectional at Lima Central Catholic
(4 from each weight class will advance to the District at Troy)
1. Coldwater 224, 10. Delphos St. John’s 51, 13. Parkway 30
Final Brackets | Match Results & Team Scores | Placement
District Qualifiers:
106: 2. Brian Chmielewski, Coldwater;
113: 3. Justin Sigler, Coldwater
126: 2. Jay Uhlenhake, Coldwater
132: 4. Sam Muhlenkamp, Coldwater
138: 4. Cody Tebbe, Coldwater
145: 1. Spencer Seibert, Coldwater
152: 3. Evyn Pohlman, Delphos St. John’s
160: 1. Grant Kaiser, Coldwater; 2. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s
170: 3. Andrew Meyer, Coldwater
182: 3. Peyton Hamrick, Parkway
195: 3. Mitch Clune, Coldwater
220: 1. Zach Klosterman, Coldwater
285: 3. Thomas Schwieterman, Coldwater

Division III Sectional at Lehman Catholic
(4 from each weight class will advance to the District at Hobart Arena)
2. Versailles 205
Final Brackets | Match Results & Team Scores | Placement
District Qualifiers:
106: 3. Jacob Poling, Versailles
120: 4. Preston Platfoot, Versailles
126: 4. Steven Mangen, Versailles
138: 3. Tanner Bey, Versailles
160: 2. Corey Dieringer, Versailles
170: 2. Jonathan Moorman, Versailles
182: 2. Jerome Bey, Versailles
195: 1. Kyle Gigandet, Versailles
220: 4. Jacob Rismiller, Versailles

 

2/14 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament State Meet

ohsaawrestlingchampionshipslogoDivision III State Quarterfinal at Ohio State University
Apple Creek Waynedale 36 Versailles 28

Complete State Bracket
Apple Creek Waynedale 36 – Versailles 28
106 Jacob Poling 9 (Versailles) pin Bailey Lemon 9 (Apple Creek Waynedale) 0:22
113 Christian Wellman 12 (Apple Creek Waynedale) maj. dec. Marcus Marshal 10 (Versailles) 8-0
120 Graham Hostetler 12 (Apple Creek Waynedale) dec. Preston Platfoot 10 (Versailles) 3-1
126 Evan Hostetler 10 (Apple Creek Waynedale) dec. Steven Mangen 10 (Versailles) 8-6sv
132 Michael Wilson 12 (Apple Creek Waynedale) pin Lane Feltz 11 (Versailles) 2:26
138 Kyle Wuebker 10 (Versailles) pin Trevor Richardson 12 (Apple Creek Waynedale) 4:37
145 Tanner Bey 11 (Versailles) maj. dec. Tucker Wirth 12 (Apple Creek Waynedale) 10-2
152 Logan Stanley 10 (Apple Creek Waynedale) tech. fall Tyler Gigandet 9 (Versailles) 15-0
160 Reid Stanley 12 (Apple Creek Waynedale) pin Corey Dieringer 12 (Versailles) 1:25
170 Kyle Ice 11 (Apple Creek Waynedale) pin Jonathan Moorman 11 (Versailles) 1:11
182 Tristan Anderson 12 (Apple Creek Waynedale) dec. Jerome Bey 11 (Versailles) 7-1
195 Kyle Gigandet 12 (Versailles) Forfeit
220 Jacob Rismiller 11 (Versailles) dec. Ben Farrar 10 (Apple Creek Waynedale) 3-2
285 Jeffrey Ware 10 (Versailles) dec. Tyson Miller 11 (Apple Creek Waynedale) 2-0

2/3 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament Regionals

ohsaa_150Division III Region 23 Regional at Versailles
Versailles 45 Covington 13
Versailles 54 Williamsburg 9

Division III Region 24 Regional at Coldwater
Coldwater 61 Marion Pleasant 12
Mechanicsburg 43 Coldwater 19