2017 OHSAA Swimming & Diving State Tournament

OHSAA Division II Swimming & Diving State Tournament
Boys
Diving: 3. Caleb Keck, Coldwater
DII Swimming Final Results | DII Boys Diving Results | DII Girls Diving Results | DII Swimming Prelim Results

2/18 OHSAA Swimming & Diving Districts

Boys Division II State Qualifiers:
1 mtr Diving: 2. Caleb Keck, Coldwater

Girls Division II State Qualifiers:
none

 

2017 Northwest District Swimming & Diving Championships – Division II at Napoleon
Boys
19. Coldwater 35.5, 29. New Bremen 6

Girls
14. Fort Recovery 61, 16. Minster 58, 27. New Bremen 6, 30. Coldwater 4, 35. St. Henry 1

Complete ResultsDivision II Boys State Qualifiers | Division II Girls State Qualifiers

2017 Southwest District Swimming & Diving Championships – Division II at Miami University
Boys
Versailles
Swimming Results | Diving Results

Girls
Versailles
Swimming Results

 

2/11 OHSAA Swimming Sectionals

Division II NW District Qualifiers
Boys
50 Freestyle: 10. Caleb Keck, Coldwater
100 Backstroke: 12. Jack Bills, Coldwater
100 Breaststroke: 11. Ezra Ferguson, New Bremen; 22. Caleb Luthman, Coldwater
100 Butterfly: 30. Owen Sheridan, Fort Recovery
200 Individual Medley: 19. Jack Bills, Coldwater
200 Freestyle Relay: 18. Fort Recovery, 24. New Bremen
400 Freestyle Relay: 23. New Bremen
1 Meter Diving: 1. Caleb Keck, Coldwater; 16. Isaac Osterfeld, Coldwater; 22. Anthony Kunk, Coldwater

Girls
50 Freestyle: 10. Cassy Martin, Fort Recovery; 12. Julia Beyke, St. Henry; 18. Alexis Bubp, Fort Recovery; 23. Mara Tobe, Coldwater; 30. Ashton Heitkamp, New Bremen
100 Freestyle: 7. Cassy Martin, Fort Recovery; 11. Alexis Bubp, Fort Recovery; 23. Claire Borgerding, Minster; 32. Alana Speelman, New Bremen
200 Freestyle: 5. Kaitlynn Albers, Minster; 15. Claire Borgerding, Minster; 32. Emma Watcke, Minster
500 Freestyle: 5. Kaitlynn Albers, Minster; 30. Emma Watcke, Minster
100 Backstroke: 13. Mara Tobe, Coldwater; 28. Ashton Heitkamp, New Bremen; 29. Alana Speelman, New Bremen
100 Breaststroke: 10. Sophie Timmerman, Fort Recovery; 16. Madeline Magoto, Minster; 17. Julia Beyke, St. Henry; 22. Mariah Bruns, Coldwater; 25. Amanda Winner, Minster; 26. Taylor Paul, New Bremen; 27. Rachel Kitzmiller, Minster
100 Butterfly: 12. Madeline Magoto, Minster
200 Individual Medley: 26. Pilar Slonkosky, Minster; 29. Mariah Bruns, Coldwater
200 Freestyle Relay: 14. Minster; 15. New Bremen; 17. Coldwater
400 Freestyle Relay: 5. Minster; 8. Fort Recovery; 18. New Bremen
200 Medley Relay: 8. Fort Recovery; 13. Minster; 18. New Bremen; 19. Coldwater

Division II SW District Qualifiers
Boys
50 Freestyle: 9. Cole Condon, Versailles; 12. Clint Morgan, Versailles
100 Freestyle: 15. Cole Condon, Versailles; 26. Clint Morgan, Versailles
200 Freestyle Relay: 10. Versailles
400 Freestyle Relay: 14. Versailles

Girls
50 Freestyle: 20. Heather Albers, Versailles; 23. Emily Kramer, Versailles
100 Freestyle: 24. Emily Kramer, Versailles
100 Breaststroke: 12. Heather Albers, Versailles; Alternate: Payton Berger, Versailles
200 Freestyle Relay: 9. Versailles
400 Freestyle Relay: 14. Versailles
200 Medley Relay: Alternate: Versailles

NW Sectional II at Ayersville
Boys
Coldwater, Fort Recovery

Girls
Coldwater, Fort Recovery

NW Sectional V at Lima YMCA
Boys
Marion Local, Minster, New Bremen, St. Henry

Girls
Marion Local, Minster, New Bremen, St Henry

SW Sectional at Miami University
Boys
Versailles

Girls
Versailles

1/28 Swimming & Diving Results

2017 Swimming & Diving Unofficial MAC Meet
Boys

1. Versailles 150, 2. Fort Recovery 91, 3. New Bremen 90, 4. Marion Local 78, 5. Coldwater 52, 6. Minster 39, 7. St. Henry 6

Girls
1. Minster 157, 2. New Bremen 112, 3. Fort Recovery 100, 4. Versailles 70, 5. Coldwater 57, 6. St. Henry 13, 7. Marion Local 9

1/14 Swimming & Diving Results

Wapakoneta/Celina Invitational
Boys (15 teams)
9. New Bremen 31, 10. Coldwater 26.5, 12. Fort Recovery 13, 15. Marion Local 7

Girls (12 teams)
4. Minster 145, 6. Fort Recovery 134, 8. New Bremen 98, 9. Coldwater 49, 11. St. Henry 11

1/7 Swimming Results

Jay County Invitational
Boys (13 teams)
6. Versailles 185.5, 8. Coldwater 99, 9. Fort Recovery 87, 11. New Bremen 62, 12. Marion Local 45, 13. Minster 14

Girls (15 teams)
4. Minster 256, 6. Fort Recovery 175, 7. New Bremen 167, 8. Versailles 107, 9. Coldwater 101, 12. St. Henry 26, 14. Marion Local 14

12/27 Swimming & Diving Results

2016 Holiday Invitational
Boys (19 teams)
6. Versailles 155.5, 8. Coldwater 103, 10. New Bremen 75, 11. Fort Recovery 60, 18. Marion Local 13, 19. Minster 5

Girls (18 teams)
5. Minster 223, 6. Fort Recovery 166, 7. New Bremen 133, 10. Coldwater 88, 12. Versailles 61, 14. St. Henry 26, 18. Marion Local 2

12/6 Swimming & Diving Results

Boys
Bellefontaine, Botkins at Minster

Girls
Bellefontaine, Botkins at Minster

12/1 Swimming & Diving Results

Boys
Adams Central 83 Coldwater 39

Girls
Coldwater 91 Adams Central 78

2016 OHSAA Swimming & Diving State Tournament

ohsaa_150Division II Swimming & Diving State Tournament at Canton
Final Results | Boys Diving Results | Girls Diving Results | Prelim Results

Boys
33. Coldwater 16
1 Meter Diving: 3. Caleb Keck, Coldwater

Girls
17. Versailles 37
50 Freestyle: 8. Lexi Fliehman, Versailles
100 Freestyle: 12. Lexi Fliehman, Versailles
100 Breaststroke: 23. Abbey Marshal, Versailles
200 Freestyle Relay: 5. Versailles (Ashlyn Cordonnier/Rachel Subler/Abbey Marshal/Lexi Fliehman)
200 Medley Relay: 15. Versailles (Abbey Marshal/Heather Albers/Ashlyn Cordonnier/Lexi Fliehman)

2/19 OHSAA Swimming Districts

ohsaa_150Division II District at BGSU
Boys: 23. Coldwater 23
Girls: 14. Fort Recovery 77, 23. New Bremen 14, 26. Minster 11
Complete District Results

Division II District
Boys: Versailles
Girls: Versailles

Division II State Qualifiers:
Boys

1 Meter Diving: 4. Caleb Keck, Coldwater

Girls
50 Freestyle: 7. Lexi Fliehman, Versailles
100 Freestyle: 18. Lexi Fliehman, Versailles
100 Breaststroke: 21. Abbey Marshal, Versailles
200 Freestyle Relay: 9. Versailles
200 Medley Relay: 15. Versailles

 

2/13 OHSAA Swimming Sectionals

ohsaa_150Division II Trotwood Sectional
Boys (21 teams)
4. Versailles 168
District Qualifiers:
50 Freestyle: 22. Clint Morgan, Versailles
100 Freestyle: 28. Clint Morgan, Versailles; 29. Cole Condon, Versailles
100 Backstroke: 28. Quincy Baltes, Versailles
100 Butterfly: 27. Quincy Baltes, Versailles
200 Freestyle Relay: 15. Versailles
200 Medley Relay: 10. Versailles

Girls (14 teams)
1. Versailles 421
District Qualifiers:
50 Freestyle: 6. Lexi Fliehman, Versailles; 18. Rachel Subler, Versailles; 32. Heather Albers, Versailles
100 Freestyle: 7. Lexi Fliehman, Versailles
500 Freestyle: Alternate – Emily Kramer, Versailles
100 Breaststroke: 7. Abbey Marshal, Versailles; 15. Ashlyn Cordonnier, Versailles; 27. Heather Albers, Versailles
100 Butterfly: 11. Abbey Marshal, Versailles
200 Individual Medley: 15. Ashlyn Cordonnier, Versailles
200 Freestyle Relay: 3. Versailles
400 Freestyle Relay: 12. Versailles
200 Medley Relay: 5. Versailles

Sectional II at Ayersville
Boys: Coldwater, Fort Recovery
Girls: Coldwater, Fort Recovery

Sectional V at Lima YMCA
Boys: Marion Local, Minster, New Bremen
Girls: Marion Local, Minster, New Bremen, St Henry

Division II NW District Qualifiers:
Boys
50 Freestyle: 10. Pierce McGowan, Minster; 31. Dane Dahlinghaus, Minster; 32. Lucas Heitkamp, New Bremen
100 Backstroke: 12. Aaron Kitzmiller, Minster; 24. Jack Bills, Coldwater
100 Breaststroke: 21. Max Pelletier, Minster; 22. Dane Dahlinghaus, Minster; 32. Ezra Ferguson, New Bremen
100 Butterfly: 11. Caleb Keck, Coldwater; 13. Pierce McGowan, Minster
200 Individual Medley: 28. Jack Bills, Coldwater
200 Freestyle Relay: 7. Minster
200 Medley Relay: 11. Minster
1 Meter Diving: 2. Caleb Keck, Coldwater; 3. Isaac Osterfeld, Coldwater

Girls
50 Freestyle: 11. Mara Tobe, Coldwater; 24. Courtney Bettinger, Coldwater; 26. Julia Beyke, St. Henry; 28. Julia Niekamp, New Bremen; 31. Julia Slonkosky, Minster
100 Freestyle: 12. Cassy Martin, Fort Recovery; 23. Claire Borgerding, Minster; 24. Alexis Bubp, Fort Recovery; 26. Makenna Brackman, New Bremen; 31. Mara Tobe, Coldwater; 32. Devon Heitkamp, New Bremen
200 Freestyle: 12. Claire Borgerding, Minster; 29. Kaitlynn Albers, Minster
500 Freestyle: 27. Kaitlynn Albers, Minster
100 Backstroke: 10. Sue Nunes, Coldwater
100 Breaststroke: 8. Julia Niekamp, New Bremen; 9. Sophie Timmerman, Fort Recovery; 17. Julia Beyke, St. Henry; 21. Madeline Magoto, Minster; 24. Mariah Bruns, Coldwater; 26. Amanda Winner, Minster
100 Butterfly: 8. Cori Stone, Fort Recovery; 12. Sue Nunes, Coldwater; 15. Julia Slonkosky, Minster; 27. Madeline Magoto, Minster; 28. Makenna Brackman, New Bremen
200 Individual Medley: 28. Makenna Brackman, New Bremen
200 Freestyle Relay: 8. Coldwater; 9. Fort Recovery; 11. New Bremen; 15. Minster
400 Freestyle Relay: 6. Fort Recovery; 11. Minster; 14. Coldwater; 24. New Bremen
200 Medley Relay: 7. Fort Recovery; 10. New Bremen; 19. Minster

1/30 Swimming Results

swimming_150Coldwater Invitational
Boys (6 teams)
1. Versailles 148, 2. Minster 106, 3. New Bremen 74, 4. Marion Local 66, 5. Coldwater 57, 6. Fort Recovery 38

Girls (7 teams)
1. Versailles 148, 2. Fort Recovery 117, 3. Minster 106, 4. Coldwater 75, 5. New Bremen 66, 6. Marion Local 3, 6. St. Henry 3

1/23 Swimming Results

swimming_150Boys
Marion Local 46 New Bremen 43
Marion Local 55 Coldwater 36
New Bremen 45 Coldwater 29

Girls
Coldwater 73 Marion Local 21
New Bremen 69 St. Henry 14
Marion Local 71 St. Henry 14New Bremen 75 Marion Local 19
Coldwater 76 St. Henry 10
New Bremen 52.5 Coldwater 41.5

1/19 Swimming Results

swimming_150Boys
Fort Recovery at Delta

Girls
Fort Recovery at Delta

1/16 Swimming Results

swimming_150Celina Lions Invite
Boys (17 teams)
6. Minster 155, 10. Coldwater 63, 12. New Bremen 57, 15. Marion Local 14, 17. Fort Recovery 0

Girls (18 teams)
6. Minster 183.5, 7. Fort Recovery 180, 9. Coldwater 120, 10. New Bremen 104, 15. St. Henry 19

1/9 Swimming Results

swimming_150Jay County Invitational
Boys (12 teams)
6. Minster 160, 7. Versailles 116, 9. Coldwater 100, 11. New Bremen 48, 12. Marion Local 30

Girls (15 teams)
3. Versailles 272, 5. Minster 200, 6. Fort Recovery 175, 8. Coldwater 134, 9. New Bremen 125, 13. St. Henry 25, 15. Marion Local 2

1/5 Swimming Results

swimming_150South Adams Dual
Boys: Fort Recovery at South Adams
Girls: Fort Recovery at South Adams

Wapakoneta Tri-Meet
Boys: Wapakoneta 116, New Bremen 36, St. Marys 27
Girls: Wapakoneta 108, New Bremen 62, St. Marys 52

1/2 Swimming Results

swimming_150Tri at Mercer County YMCA
Boys: Celina 215, St. Marys 88, Coldwater 71
Girls: Celina 189, Coldwater 146, St. Marys 127

Lima Senior 8 Team Meet
Boys
Marion Local 50 Lima Senior 29
Lima Central Catholic 56 Marion Local 35
Marion Local 45 Fostoria 31
Marion Local 66 St. Wendelin 4

Girls
Marion Local 62 Bucyrus 25
Marion Local 45 Toledo Central Catholic 45
Lima Central Catholic 48 Marion Local 43
Marion Local 50 Lima Senior 41
Marion Local 72 St. Wendelin 7
Marion Local 71 Fostoria 11

12/26 Swimming Results

swimming_150Lima Holiday Invitational
Boys (15 teams)
4. Versailles 196, 5. Minster 174, 9. New Bremen 100, 12. Coldwater 55, 14. Marion Local 37

Girls (15 teams)
1. Versailles 318, 5. Minster 192, 7. New Bremen 136, 9. Coldwater 119, 15. Marion Local 5