3/25 Baseball Scores

Butler 18 Coldwater 2, 6 inn.
Fort Recovery 11 Delphos St. John’s 6
Spencerville 7 Marion Local 3
Marion Local 9 Spencerville 6
Minster 12 Ansonia 0, 5 inn.
New Bremen 4 Franklin-Monroe 3
Anna 13 New Knoxville 3
St. Henry 1 Covington 0
Versailles 5 Tri-County North 1
Versailles 12 Tri-County North 5

3/23 OHSAA Boys Basketball State Semifinal

Division IV State Semifinal at the Jerome Schottenstein Center
Cle. Hts. Lutheran East 50 Delphos St. John’s 25

2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

The 2016-17 AP Boys Basketball All-Ohio Teams were announced and the MAC was well represented.

Division III
Co-Player of the Year: Justin Ahrens, Versailles
Co-Coach of the Year: Travis Swank, Versailles

First Team
Justin Ahrens, Versailles, 6-6, jr., 23.4

Honorable Mention
Tyler Mescher, Marion Local

Division IV
First Team
Tim Kreeger, Delphos St. John’s, 6-6, sr., 18.7

Complete 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

2017 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Bowling Green/Toledo Regional
Marion Local

Kettering Regional
Versailles

Lima District
Coldwater, Marion Local, Parkway

Dayton 1 District
Versailles

Division IV
State Final 4
Delphos St. John’s

Bowling Green/Toledo Regional
Delphos St. John’s

Elida District
Delphos St. John’s

Wapakoneta District
Fort Recovery, Minster, New Bremen, New Knoxville, St. Henry

3/17 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division IV Regional Championship at the University of Toledo
Delphos St. John’s 44 Mansfield St. Peter’s 43

Delphos St. John’s Boys Basketball – 2017 Division IV Regional Champions

3/14 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division IV Regional Semifinal at BGSU
Delphos St. John’s 40 Holgate 25

2017 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
State Final 4
Versailles

Springfield Regional
Versailles

Elida District
Coldwater, Fort Recovery, Parkway, St. Henry

Springfield 3 District
Versailles

Division IV
Vandalia Regional
Minster

Ottawa District
Delphos St. John’s

Wapakoneta District
Marion Local, Minster, New Bremen, New Knoxville

2017 Individual State Wrestling Championships

Division III Individual State Wrestling Championships
28. Delphos St. John’s 20, 47. Versailles 10

Brackets | Results

145: Tanner Bey, Versailles – did not place
170: Brett Vonderwell, Delphos St. John’s – State Runner-up
170: Jonathan Moorman, Versailles – did not place
182: Jerome Bey, Versailles – 7th place

3/10 OHSAA Boys Basketball Districts

Division IV District Championship at Elida
Delphos St. John’s 48 Crestview 36

Division IV District Championship at Wapakoneta
Perry 54 Fort Recovery 45

Delphos St. John’s Boys Basketball – 2017 Division IV District Champions

3/7 OHSAA Boys Basketball Districts

Division IV District Semifinals at Wapakoneta
Perry 62 Minster 50
Fort Recovery 48 St. Henry 34

Division IV District Semifinal at Elida
Delphos St. John’s 53 Continental 31

3/4 OHSAA Wrestling Districts

Division III District at Troy
(Four (4) from each weight class will advance to the State Tournament)
4. Versailles 100, 13. Coldwater 45, 23. Delphos St. John’s 25, 49. Parkway 1
State Qualifiers:
145: 2. Tanner Bey, Versailles
170: 2. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Jonathan Moorman, Versailles
182: 2. Jerome Bey, Versailles
Brackets | Final Results | Placers

3/3 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division III Sectional Championship at Elida
Wayne Trace 80 Parkway 62

Division IV Sectional Championship at Ottawa-Glandorf
Delphos St. John’s 51 Cory-Rawson 36

Division IV Sectional Championship at Allen East
Minster 54 Temple Christian 48

Division IV Sectional Championships at Coldwater
St. Henry 64 Upper Scioto Valley 51
Fort Recovery 52 New Bremen 32

2016-17 MAC Boys Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Justin Ahrens, Versailles
MAC Coach of the Year: Travis Swank, Versailles

First Team
Dylan Thobe – Coldwater – Senior
Timothy Kreeger – Delphos St. John’s – Senior
Jared Wurst – Delphos St. John’s – Sophomore
Micaiah Cox – Fort Recovery – Senior
Nathan Bruns – Marion Local – Sophomore
Tyler Mescher – Marion Local – Junior
Aaron Ernst – Minster – Senior
Nick Topp – New Knoxville – Senior
Tyler Schlarman – St. Henry – Junior
AJ Ahrens – Versailles – Junior
Justin Ahrens – Versailles – Junior
Alex Wendel – Versailles – Senior

Second Team
Marcus Bruns – Coldwater – Sophomore
Neal Muhlenkamp – Coldwater – Senior
Matt Bihn – Fort Recovery – Senior
Payton Jutte – Fort Recovery – Sophomore
Caleb Martin – Fort Recovery – Senior
Tyler Prenger – Marion Local – Junior
Mike Ketner – Minster – Sophomore
Nolan Bornhorst – New Bremen – Freshman
Mason Baxter – Parkway – Sophomore
Ryan Luttmer – St. Henry – Junior
Conner Custenborder – Versailles – Senior
Keaton McEldowney – Versailles – Junior

Honorable Mention
Derek Albers – Coldwater
Owen Rode – Delphos St. John’s
Ryan Braun – Fort Recovery
Collin Everman – Marion Local
Bryce Schmiesing – Minster
Luke Vonderhaar – New Bremen
Nathan Tinnerman – New Knoxville
Jack Wehe – Parkway
Blake Hoyng – St. Henry
Austin Knapke – Versailles

2/25 OHSAA Individual Wrestling Sectionals

Division III Sectional Tournament at Lima Central Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Coldwater 167.5; 10. Delphos St. John’s 73.0; 12. Parkway 39.0
District Qualifiers:
106: 4. Tristen McKee, Parkway
113: 3. Brian Chmielewski, Coldwater
120: 3. Koby Boggs, Coldwater
126: 3. Justin Sigler, Coldwater; 4. Preston Browning, Parkway
152: 4. Seth Obringer, Coldwater
160: 1. Evyn Pohlman, Delphos St. John’s
170: 1. Brett Vonderwell, Delphos St. John’s; 3. Tyler Hemmelgarn, Coldwater
182: 4. Zach Meyer, Coldwater
195: 3. Desmond Brown, Coldwater
220: 2. Zach Klosterman, Coldwater
285: 1. Thomas Schwieterman, Coldwater
Brackets | Final Results | Placers

Division III Sectional Tournament at Lehman Catholic
(Four (4) from each weight class will advance to the District)
2. Versailles 197.5
District Qualifiers:
106: 2. Cael Bey, Versailles
120: 4. Jacob Poling, Versailles
126: 2. Preston Platfoot, Versailles
145: 2. Tanner Bey, Versailles
170: 2. Jonathan Moorman, Versailles
182: 1. Jerome Bey, Versailles
195: 2. Jacob Rismiller, Versailles
285: 4. Jeffrey Ware, Versailles
Brackets | Final Results | Placers

2/24 MAC Boys Basketball Scores

Marion Local 77 Coldwater 60
Fort Recovery 48 New Knoxville 41
Minster 79 Parkway 57
St. Henry 58 New Bremen 56

Non-Conference:
Delphos St. John’s 52 Continental 43

2016-17 MAC Girls Basketball All-Conference Teams

MAC Player of the Year: Rosie Westerbeck – Minster
MAC Coach of the Year: Mike Wiss – Minster

First Team
Kourtney Diller – Coldwater – Junior
Grace Thien – Fort Recovery – Junior
Whitney Will – Fort Recovery – Senior
Sarah Fesenmyer – Marion Local – Senior
Macey Griesdorn – Marion Local – Senior
Rosie Westerbeck – Minster – Senior
Courtney Prenger – Minster – Sophomore
Kenzie Schroer – New Knoxville – Senior
Danielle Lange – St. Henry – Sophomore
Madilynn Schulte – Delphos St. John’s – Senior
Kami McEldowney – Versailles – Junior
Danielle Winner – Versailles – Junior

Second Team
Maura Hoying – Coldwater – Junior
Olivia Harlamert – Coldwater – Junior
Madie Schoenherr – Coldwater – Senior
Danielle Welsch – Coldwater – Senior
Jocelyn Kaiser – Fort Recovery – Senior
Natalie Rethman – Marion Local – Sophomore
Jane Homan – New Bremen – Junior
Macy Puthoff – New Bremen – Freshman
Bailey Bates – Parkway – Junior
Haley Hawk – Parkway – Junior
Sydney Crouch – Parkway – Junior
Elizabeth Ording – Versailles – Sophomore

Honorable Mention
Carley Stone – Fort Recovery
Chloe Bertke – Marion Local
Lindsay Roetgerman – Minster
Kayla Bergman – New Bremen
Ashlyn Miller – New Knoxville
Allison Siefring – St. Henry
Jessica Giese – Delphos St. John’s
Camille Watren – Versailles

2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division III Sectional Semifinal at Wapakoneta
St. Henry 65 Van Buren 36

Division III District Quarterfinal at Franklin Monroe
Versailles 67 Northridge 19

Division IV Sectional Semifinal at Paulding
McComb 40 Delphos St. John’s 36

2/18 Boys Basketball Scores

Wapakoneta 79 Coldwater 73, 2OT
Delphos St. John’s 64 Bath 33
Fort Recovery 81 McComb 40
Marion Local 50 Russia 43
Spencerville 46 New Bremen 33
Crestview 60 New Knoxville 51
Versailles 57 Greenville 56

2/17 MAC Boys Basketball Scores

Versailles 70 Coldwater 56
Delphos St. John’s 60 New Bremen 41
Fort Recovery 86 Minster 82, 4OT
Marion Local 74 New Knoxville 60
St. Henry 55 Parkway 46

2/16 MAC Girls Basketball Scores

New Bremen 44 Delphos St. John’s 28
Minster 48 Fort Recovery 42
New Knoxville 37 Marion Local 31
St. Henry 75 Parkway 53

Non-Conference:
Ottoville 65 Coldwater 40

Minster Girls Basketball – 2017 MAC Champions